Pravda o roce 1945: Rudá armáda Prahu neosvobodila, říká historik

8. 5. 2018 17:45

Historik Ústavu českých dějin Filozofické fakulty UK a náměstek ředitele Národního muzea Michal Stehlík ve vysílání Českého rozhlasu promluvil o začátku května roku 1945. Posluchačům mimo jiné prozradil, že české hlavní město Rudá armáda neosvobodila.

Pravda o roce 1945: Rudá armáda Prahu neosvobodila, říká historik
Foto: Vít Hassan
Popisek: V Dukelském průsmyku
reklama

Příslušníci Rudé armády sice vjeli 9. května do Prahy, ale to už bylo české hlavní město z valné části v rukou českých lidí, kteří se zapojili do Pražského povstání. „Prahu jako takovou Rudá armáda skutečně neosvobodila. Je to otázka velké propagandy a symbolu,“ podotkl historik s tím, že si sovětský vůdce Stalin velmi přál, aby se říkalo, že byla Praha osvobozena Rudou armádou.

Důležitou roli při osvobozování Prahy sehráli také vojáci generála Andreje Vlasova, tzv. vlasovci. Šlo o sovětské vojáky, kteří buď dobrovolně, nebo pod nátlakem bojovali proti Rudé armádě na straně nacistů. V době Pražského povstání šlo o relativně početnou a dobře organizovanou sílu, která garantovala bezpečnost v určité části Prahy. Zásadní roli však sehráli českoslovenští povstalci. Kolem tisíce povstalců padlo.

V tuto dobu už šlo nacistickým vojákům především o to, aby nepadli do sovětského zajetí. Ruská armáda sehrála velkou roli při osvobozování Slovenska a Moravy. Součástí sovětských vojsk byla i rumunská armáda, která měla víc než patnáct tisíc obětí. Na západě Čech sehráli roli Američané. Československo tak vlastně osvobodily hned tři armády – americká, sovětská a rumunská – a v Praze povstalci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dan Landa: Kdo bude držet hubu, nebude mít svobodu! Tohleto je střed Evropy!

7:21 Dan Landa: Kdo bude držet hubu, nebude mít svobodu! Tohleto je střed Evropy!

„Kdo bude držet hubu, nebude mít svobodu,“ zaznělo včera na pražském Vyšehradě od zpěváka Daniela La…