Pravda o stavu Ukrajiny. Velmi nehezké čtení

10.03.2015 12:29

Analytik Jan Campbell, zabývající se především ekonomickými aspekty mezinárodně politických událostí, tentokrát pro čtenáře ParlamentníchListů.cz sepsal pozoruhodné shrnutí ekonomického stavu Ukrajiny, která je již více než rok prakticky zemí v rozkladu. A vyhlídky rozhodně nejsou nijak zářivé.

Pravda o stavu Ukrajiny. Velmi nehezké čtení
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Uvažovat o Ukrajině, tak jak jsme ji znali doposud, podle Campbella vůbec nemá smysl. Po brutální občanské válce z ní bude úplně jiná země a zásadně se nejspíš změní i celý region.

Ukrajinská vláda se podle něj zuřivě snaží ukotvit svou zemi na Západě a dělá vše možné pro sblížení s NATO. Aby se to povedlo, budou nezbytné masivní investice do rozvoje země, u kterých ale vůbec není jisté, zda přijdou. 

Následuje velmi trudný popis současného ekonomického stavu Ukrajiny, který jasně ukazuje, že tato země míří do pekel a její obrácení k pozitivními vývoji bude stát velké úsilí. Statistiky ekonomických ukazatelů, které Campbell cituje, hovoří v tomto případě velmi jasně a ponuře.

Hodina pravdy již přišla na Ukrajinu. Nebudu se rozepisovat a spekulovat o příměří, Minsk 2 a podobných znehodnocených papírech. Minsk 2 neřeší základní problém občanské války, ve které může být vždy a jenom jeden vítěz. Více se lze dovědět také ZDE. Proto očekávám, že se bude opět bojovat. Předpokládám od druhé poloviny května. A to pravděpodobně i v Charkovské a Nikolajevské oblasti. Dočasné pozitivum dohody Minsk 2 je v tom, že se bojující strany mohou poučit z chyb, které udělaly, a že se dvojice sousedů, EU a RF, dostala na vyšší úroveň vztahů k Anglosasům a USA. Dovoluji si konstatovat, že se Ukrajina nachází ve volném pádu, co se týče státotvornosti, hospodářství a národní měny. Tuto trojici nelze nazvat na prahu katolických a pravoslavných Velikonoc Svatou trojicí. Naopak, je to nešťastná trojice. Proč?

Během takzvané zimní školy Rossija a Západ: Quo Vadis?, která se konala od 9. do 13. února 2015 ve Velikém Novgorodě, Modest Kolerov, hlaní redaktor IA REGNUM, zformuloval několik tezí, které jsou mi nejenom blízké, ale důležité pro pochopení následku volného pádu Ukrajiny. Je přitom zcela jedno, z jaké výšky Ukrajina padá. K hlavním tezím patří:

* Ukrajina, kterou jsme znali a pořád ještě vidíme, již neexistuje. Patří minulosti. Jaká bude Ukrajina zítra, nevíme. Bude to ale zcela jiná Ukrajina. Nemá smysl se zabývat historií a zájmy Ukrajiny.

* Život východní Evropy a Euroasie po událostech na Ukrajině se bude muset hodnotit upřímně a pravdivě všemi účastníky procesu. Stále větší roli v procesu bude hrát Německo. To se vrací ke „svým mohylám“. Ani EU ani Polsko nemají jasnou představu, jak bude vypadat teritorium východní Evropy, včetně nové Ukrajiny.

* Veřejnost východní Evropy nebude možné dlouho krmit rétorikou evropských hodnot, které se podobají více sebevražedným hodnotám než přirozeným lidským. Charlie Hebdo je pro toto tvrzení objektivním příkladem.

* Ruští experti a vláda nemají jasnou představu o scénářích dalšího rozvoje dění na Ukrajině a o budoucnosti nové Ukrajiny. Doposud jednal Kreml reaktivně, ne aktivně, často i proti zájmům samotné Ruské federace. Ruská federace prohrála na Ukrajině se svojí zahraniční politikou posledních 25 let. Výsledkem je rehabilitace prohitlerovské, banderovské kolaborace. Ta se stala oficiální ideologií Ukrajinské vlády.

* Janukovyčova vláda udělala nejvíc pro sblížení Ukrajiny s NATO. To potvrzuje dnes již veřejně dostupná a prověřená skutečnost plnohodnotné kontroly vzdušného prostoru Ukrajiny NATO během vlády Janukovyče.

* Tlak na Ruskou federaci budou USA vyvíjet přes Kazachstán, Ázerbájdžán, Bělorusko a Arménii. EU a MMF se budou (muset) snažit aplikovat šokové terapie plně odpovídající koloniálnímu compradorskému hospodářství, to jest zprostředkování mezi cizím kapitálem a národním trhem rozvojových zemí.

* Problémem zůstává neschopnost, ba nemožnost EU určovat svoji zahraniční, hospodářskou a bezpečnostní politiku. K udržení světového monopolu USA a USD je nezbytné dostat, starý svět, to znamená EU, na kolena. Ztráta Krymu by znamenala konec ruské identity, kultury a Ruské federace.

Hospodářská situace

Je nepopiratelné, že Ukrajina a její vláda přežívají výlučně s pomocí vnějších sil, MMF, EBRD, EC, díky únavě obyvatel Ukrajiny a díky reaktivnosti Kremlu.

Následující hospodářsko-finanční fakta potvrzují negativní výsledek výše uvedené krátké státotvorně politické analýzy.

* Příjem zahraniční valuty z exportu se snížil během ledna a února 2015 o 45 procent ve srovnání s rokem 2014. Jedná se o minimálně 5 miliard USD. 6. března 2015 to potvrdila oficiálně předsedkyně CB Valerie Gontjareva. A dodala, že se nedá očekávat spěch exportérů s vracením zahraničních valut na Ukrajinu.

* Během roku 2014 a během ledna–února 2015 bankovní systém ztratil minimálně 200 miliard hřiven. To odpovídá 9 procentům HDP.

* Inflace se v ročním srovnání 2014–2015 zvýšila na 34,5 procenta.

* Ještě v prosincové prognóze, datované 22. 12. 2014 se očekával hospodářský propad mezi 2 až 4,3 procenta HDP. K 6. březnu 2015 se počítá již s propadem mezi 5,5 až 11,9 procenta. Očekává se zvýšení inflace až do 40,1 procenta. V prosinci to bylo ještě do 17,9 procenta.

* Zesiluje boj oligarchů o převzetí plné kontroly nad Radou (parlamentem), zvyšuje se tlak na oligarchy Firtaše a Levočkina, kterým se plánuje konfiskovat TV Inter, a klade se za vinu prohra v hlasování o penzijní reformě. Ta je jednou z mnoha podmínek další pomoci MMF.  O té se má rozhodnout 11. března 2015. Jedná se o pomoc ve výši 17,5 miliardy USD. Proto i příměří na východě.

* Za čtyři roky vlády Janukovyč – Azarov dosáhla peněžní emise 140 miliard hřiven. Za vlády Porošenko – Jaceňuk – Turčinov dosáhla peněžní emise jenom v roce 2014 více než 200 miliard hřiven.

* Během návštěvy Sorose na Ukrajině byla výše pomoci Ukrajině ohodnocena 40 miliardami USD. Předpokládalo se, že konflikt na východě skončí do konce roku 2014. Ani jedno ani druhé se nepotvrzuje. Dnes se již mluví o 200 a více miliardách USD. Konec občanské války je v nedohlednu. Ba naopak, příprava na novou etapu bojů je v plném proudu.

* Státní dluh Ukrajiny je větší než roční HDP. Krátce: Ukrajina není schopná splácet dluhy. Přesto se brání oficiálně přiznat default.

Bylo by mnohem lepší, kdyby USA – EU – MMF s pomocí RF přinutily Ukrajinu vyhlásit default. Předdefaultní situace je vždy mnohem horší jak pro občany, tak pro věřitele. Přičemž platí, že default je vždy mnohem horší kartou pro věřitele než pro dlužníka. Default dovoluje ohodnotit realitu a reálný stav věcí ve státě. I tady by se Ukrajina mohla mnohé naučit od Ruské federace a jejího konání v roce 1998, které inicioval dosazený premiér Primakov.

V dané situaci, tj. v případě pozitivního rozhodnutí o pomoci MMF Ukrajině ve výši 17,5 miliardy USD a v případě očekávané následující vojenské pomoci USA Ukrajině, protože EU a NATO se tam nebudou na jaře angažovat, nemá ukrajinská vláda žádnou objektivní šanci realizovat strategický plán na základě míru, spolupráce a dialogu jak s východem Ukrajiny, tak i Ruskou federací. Jedná se o přežívání nešťastné trojice Porošenko – Jaceňuk – Turčinov beze spánku a ve stoje, protože ještě nepřišel čas je vyměnit za jiné loutky a ne všichni obyvatelé Ukrajiny se ještě probudili ze snu o EU, kam jim bylo slibováno jezdit svobodně již od léta tohoto roku. Jak skončí volný pád Ukrajiny a jaké následky to může mít pro každého z nás, není těžké si představit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Campbell

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…