Pravdu mají obě strany, píše k polemice o Palachovi komentátor

10. 2. 2013 7:49

Komunistický poslanec Miroslav Grebeníček vyvolal svým kontroverzním výrokem na půdě sněmovny diskusi o činu Jana Palacha. Byl jeho čin výrazem odporu proti komunismu? Komentátor Milan Daniel se domnívá, že ne, na druhé straně ale v textu uveřejněném na serveru Britské listy zdůrazňuje, že šlo o čin burcující proti nastupující normalizaci. Následně si však klade otázku, proč stále více lidí na dobu minulou nostalgicky vzpomíná.

Pravdu mají obě strany, píše k polemice o Palachovi komentátor
Foto: KSČM
Popisek: KSČM pro krajské volby

Čin Jana Palacha nebyl výrazem odporu proti komunistům, mladý student se spíše snažil vyburcovat k aktivitě umírněné reformní křídlo komunistů k prosazování a svobody ve společnosti. Jiná politická síla k prosazení tohoto ideálu tu totiž tehdy neexistovala. Normalizační komunisté, mezi něž mladý Grebeníček jednoznačně patřil, se ale zasloužili o to, že je Palachův čin po zásluze interpretován jako vzdor proti komunistů, neboť to byli právě komunisté, kteří udržovali represivní režim v chodu ještě dalších dvacet let po příchodu okupačních sil Varšavské smlouvy.

Grebeníček by měl mlčet, ale současná vláda také

"Neubráním se v této souvislosti osobnímu srovnání – Grebeníček je jen o rok mladší než já. Jeho a moje postoje byly v roce 1968 prakticky stejné, oba jsme jako tehdy mladíci po dvacítce protestovali proti okupaci. Zatímco já jsem se dostal v roce 1970 do kriminálu (mj. za vydávání samizdatu Plamen bulletin, který tak byl pojmenován po Palachově činu), Grebeníček vstoupil v roce 1975 jako osmadvacetiletý učitel „dějin dělnického hnutí“ na UJEP do KSČ," připomíná komentátor.

S tímto hodnocením si však nevystačíme. Od roku 1989 již uplynulo hodně vody a řada lidí se na tento čas dívá kriticky. Mnohem víc, než komunistické represe občany trápí necitlivé kroky současné vlády. Ta se na současné diskusi snaží získat politické body a odmítá si přiznat, jak významně sama přispěla k devastaci dnešní politické kultury a k tíživé situaci českých občanů.  

"Dochází k tomu, že proti současné politice protestují zoufalí lidé, jimž režimně nakloněná média věnují jen výjimečně nějakou pozornost. I podle výsledků voleb lze sotva předpokládat, že by mnoha těmto lidem dnes vadil Husákův gulášový komunismus. S odstupem jim mnohdy připadá dokonce spravedlivější. Bohužel," uzavírá Daniel.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milion chvilek: Umělec zval do ulic, ale pak mu zavolal občan. O Drahošovi

8:07 Milion chvilek: Umělec zval do ulic, ale pak mu zavolal občan. O Drahošovi

Muzikant Jiří Macháček byl hostem Press klubu na Frekvenci 1, kde prozradil, jak se cítil při demons…