Pravidla pro otevření kulturních akcí. Naprosto nepřijatelné, zuří Zaorálek. Jako kdyby prý mluvil do dubu

3. 5. 2021 16:18

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) kritizuje návrh na uvolňování covidových opatření v kultuře, který dostal od ministerstva zdravotnictví. Oblast kultury podle něj diskriminuje proti ostatním odvětvím například tím, že vyžaduje od diváků nákladnější PCR testy. Zaorálek dnes novinářům řekl, že plán navíc požaduje výrazněji lepší epidemickou situaci než srovnatelné země, které již pravidla pro kulturu uvolňují.

Pravidla pro otevření kulturních akcí. Naprosto nepřijatelné, zuří Zaorálek. Jako kdyby prý mluvil do dubu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Lubomír Zaorálek
reklama

Zaorálek obdržel návrh ministerstva zdravotnictví a Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) v neděli. „To, co jsme dostali, je pro mě naprosto nepřijatelné,“ řekl novinářům na tiskové konferenci v pražském Lidovém domě. Dosáhnout včas epidemické situace vyžadované návrhem je podle něj nerealistické. „Jsou země, které takovýchto čísel zdaleka nedosahují, a přesto uvolňují,“ konstatoval.

„Realitu v kulturní oblasti neodráží návrh ani podle pořadatelů akcí“ míní. „V řadě případů by umožnil příliš malé publikum, takže by bylo prodělečné akce organizovat,“ řekl Zaorálek. Ministerstvo zdravotnictví přitom od pořadatelů má informace, v jakých mantinelech mají kulturní akce smysl. „Je to ale jako mluvení do dubu,“ prohlásil.

Kabinet zhruba před dvěma týdny představil šest tzv. balíčků pro uvolňování koronavirových pravidel. Řídí se počtem případů covidu-19 na 100.000 obyvatel. V případě kultury se s nimi počítá také; podle Zaorálka ale umožní kultuře fungovat prakticky až na podzim. Například ve Francii či v Rakousku dávají pravidla daleko větší šance pro pořádání akcí. „Nevím, proč u nás by měly být poměry o tolik tvrdší,“ řekl.

U kulturních akcí navíc návrh nepočítá s antigenními testy, ale pouze s přesnějšími, avšak dražšími PCR testy. „Je nefér, aby jediná kultura měla za podmínku PCR testy,“ řekl. Kultura by tak mohla být dostupná jen pro bohaté, případně starší lidi s dokončeným očkováním. „Tohle mi připadá jednoznačně vůči kultuře diskriminační,“ uvedl Zaorálek.

Žádá, aby se o kultuře dnes jednalo na vládě. „Konečný model by se měl přiblížit spíš tomu, jaký původně navrhlo ministerstvo kultury,“ zdůraznil Zaorálek. Podrobnosti z návrhů obou resortů nespecifikoval. „Do čtvrtka máme možnost dojednat model, který bude fér,“ zmínil Zaorálek. Varoval také před dodatečnými náklady státu; na kompenzacích v kultuře by podle něj musel vyplatit zhruba 1,5 miliardy korun navíc.

„Tohle je velmi důležitý moment. Na základě opravdu mnoha (strašných) diskusí v posledních dnech mezi představiteli kultury a ministerstva zdravotnictví, které v pátek vyústily v to, že ministerstvo zdravotnictví všechny poslalo do háje, se Lubomír Zaorálek konečně rozhodl jednat a šílenému přístupu MZd se postavil,“ sdělil k tomu brněnský občanský aktivista Matěj Hollan.

„Zopakuju. Šílená hlavní hygienička zakázala městu Brnu pořídit STUDII na možné otevření kultury na základě antigenního testování, na základě snůšky ryzích blábolů. To by znamenalo praktickou nemožnost znovuotevření kin, divadel či letních festivalů všech možných žánrů,“ podotkl Hollan.
 
„Celá kultura napříč republikou se v posledních dnech snaží toto zoufale nesmyslné a odborně nezdůvodnitelné rozhodnutí hlavní hygieničky zvrátit, bohužel zatím neúspěšně. Podle zákulisních informací je za touto zvrácenou snahou ministra Arenbergera a jeho lidí strach z toho, že pokud by řekli, že se pro zpřístupnění kultury či sportu mohou použít jen kvalitní testy, tak by se zlobili výrobci šuntů. Takže to raději neumožní nikomu. Ach bože!“ uzavřel Hollan.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

17:33 Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Přínos poradní skupiny MeSES při ministerstvu zdravotnictví, vedené…