Právník Kysela: Rozhodnutí Nejvyššího soudu je absurdní interpretace ústavy

17.07.2013 7:00

Ústavní právník Jan Kysela zásadně nesouhlasí s rozhodnutím Nejvyššího soudu (NS) o propuštění bývalých poslanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře, kteří byli zatčeni kvůli tomu, že se vzdali mandátů, za což údajně dostali nabídku lukrativních postů. To policie a státní zástupci vyhodnotili jako úplatek.

Právník Kysela: Rozhodnutí Nejvyššího soudu je absurdní interpretace ústavy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rebelové ODS v čele s poslancem Tluchořem
reklama

Rozhodnutí NS Jan Kysela velmi kritizuje, ústavu prý vykládá absurdně. "S podstatou věci hrubě nesouhlasím, ještě hruběji než v případě Víta Bárty. Podle toho, jak NS pracuje s článkem 27 ústavy o imunitě, mám skoro pocit, že má jiný text, než já," říká právník v rozhovoru pro deník Právo.

A vysvětluje své stanovisko tím, že v ústavě stojí, že imunita se vztahuje na hlasování poslanců na půdě Parlamentu ČR a na jejich projevy učiněné tamtéž, což je podstatou věci. NS tento článek ústavy prý vykládá tak, že poslance nelze trestat v zásadě za žádné jednání, které souvisí s politickou činností.

"Podle všeho to, co je chráněno indemnitou, neboli nepostižitelností, je veškerá politická činnost poslance, která probíhá ve sněmovně. Jenže to v ústavě psáno není. To je naprosto absurdní a iracionální interpretace ústavy, která naprosto ignoruje kontext dvou jednacích řádů obou komor," říká Kysela.

Může to být tečka za případem

Odborník se obává, že tímto rozhodnutím skončí celý případ. Je prý ovšem otázkou, zda by o tom vůbec měl NS rozhodovat, protože mu pravomoc náleží z dob, kdy ještě nebyl zřízen Ústavní soud. "Nevím, jestli by o rozsahu poslanecké imunity měl rozhodovat pětičlenný senát, jehož členové dělají běžně trestní právo," dodal.

Nečas by prý ale paradoxně být souzen mohl. "Jde o to, kde se to dělo. Rozumím-li dobře konstrukci NS, tak pokud si to Nečas s někým sjednával ve Strakově akademii, tak může být klidně stíhán, protože jediné posvátné azylové místo je sněmovna či Senát," vysvětluje Jan Kysela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…