Právník Wintr burcuje poslance: Jestli žalobu nepodáte teď, tak už Zemana neudrží nikdo

16.08.2019 9:26

Prezident Miloš Zeman ve středu oznámil, že Babišovu návrhu z konce května, aby se novým ministrem stal Michal Šmarda (ČSSD), vyhovět nehodlá. Jeho postup při výměně ministra kultury je proto jedním z bodů návrhu na ústavní žalobu, který schválil v červenci Senát. „Pokud nebude podána žaloba, prezidenta už v mezích nikdo neudrží,“ varuje v rozhovoru pro Novinky odborník na ústavní právo Jan Wintr.

Právník Wintr burcuje poslance: Jestli žalobu nepodáte teď, tak už Zemana neudrží nikdo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Česka Miloš Zeman
reklama

Prezident Zeman ve věci nejmenování Michala Šmardy argumentuje tím, že nesplňuje základní předpoklady pro výkon funkce ministra kultury. „Prezident se odmítá podřídit ústavnímu principu, že vláda je odpovědná Sněmovně, a nikoli jemu,“ komentuje Jan Wintr pokračování protiústavního konání prezidenta.

Kompetenční žaloba, kterou může podat premiér, v této chvíli už nemá smysl. Jediné účinné řešení v této situaci je prý ústavní žaloba. „Je odpovědností hnutí ANO a jeho předsedy Babiše, aby se postavili tomuto hrubému porušování Ústavy tím, že podpoří ústavní žalobu,“ zdůrazňuje Wintr.

  • Původní zdroj ZDE

Nyní se vede podle jeho slov souboj o to, jestli bude v naší zemi platit Ústava, anebo jestli se prezident pokusí celý demokratický systém protiústavně vychýlit. Jestli Poslanecká sněmovna ústavní žalobu neprojedná, je si jistý, že se stav demokracie a ústavnosti v naší zemi zhorší. „Pokud nebude podána ústavní žaloba, už se nenajde žádná síla, která by prezidenta udržela v jeho ústavních mezích,“ varuje dál Wintr.

Pro úspěch ústavní žaloby podle Wintrových slov stačí, pokud ji Ústavní soud shledá odůvodněnou třeba v jednom jediném bodě. „Pak prezident ztrácí svůj úřad veřejným vyhlášením nálezu a ztratil by také způsobilost úřad znovu nabýt,“ uzavírá s tím, že jeho pravomoci by se rozdělily mezi premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny a do devadesáti dní by se musely konat nové volby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

12:53 Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

Václav Moravec ve svém pořadu tvrdil, že na vyšehradské schůzce byl i náměstek VZP Šmehlík. Ten to p…