Právník se ponořil do obranné smlouvy s USA. A nejasnosti jsou zde

23.05.2023 22:00 | Ze sítí

Právník Ondřej Dostál se na Twitteru detailně zaměřil na smlouvu o obranné spolupráci s USA (DCA). Podle smlouvy Česká republika poskytuje „dohodnutá zařízení a prostory“ ozbrojeným silám USA. Těmito prostory je myšleno například logistické centrum Mošnov nebo Vojenský výcvikový prostor Libavá a USA je budou mít plně k dispozici. Ozbrojené síly USA v nich mohou i stavět a Česká republika jim pro to bude povinována obstarat potřebná povolení. Druh vybavení, které se bude moci na českém území skladovat, není ve smlouvě podle Dostála vymezen.

Právník se ponořil do obranné smlouvy s USA. A nejasnosti jsou zde
Foto: Reprofoto: Prostor X
Popisek: Ondřej Dostál

„Umožňuje smlouva DCA umístění U.S. vojáků či základen na území ČR, nebo neumožňuje? Pojďme si ji přečíst,“ uvedl v prvním z osmi tweetů Dostál.

 

 

V druhém článku smlouvy vyčetl, že Česká republika smlouvou poskytuje „dohodnutá zařízení a prostory“ ozbrojeným silám USA. Soupis těchto zařízení a prostor je pak obsažen v příloze dohody a je mezi nimi například logistické centrum Mošnov, vojenský výcvikový prostor Libavá, vojenská posádka Vyškov a osm dalších míst.

V těchto prostorách podle prvního odstavce článku číslo tři jsou tato zařízení a prostory USA k volnému použití. „Dle čl. 3. odst. 1. DCA jsou tato zařízení a prostory k dispozici USA. Mohou zde nerušeně ubytovávat personál, přistávat s letadly, shromažďovat a rozmísťovat ozbrojené síly, provádět výcvik a manévry, navážet palivo, zásoby a materiál,“ vyčetl Dostál.

Tato zařízení a prostory mohou být využívány pouze v případě, když jim to určí výkonné orgány, tedy ministerstvo obrany Spojených států amerických nebo Ministerstvo obrany České republiky. „Tedy reálně Černochová,“ označil na Twitteru Dostál ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Česká republika ve smlouvě opravňuje USA, aby do těchto prostor kontrolovaly vstup.

Podle článku číslo tři v těchto prostorech a zařízeních mohou síly USA vykonávat stavební činnosti nebo jen jejich úpravy pro jejich zlepšení. V odstavci číslo osm se dále Česká republika zavazuje k obstarání všech oprávnění a povolení, která by pro výstavbu a úpravy prostor byla nutná. „Dle čl. 3 odst. 6–8 mohou ozbrojené síly USA v těchto prostorech cokoliv stavět a opravovat, přičemž česká strana se zavazuje obstarat jim pro to veškerá povolení,“ napsal Dostál.

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 33779 lidí
Podle Dostála smlouva dále dostatečně nevypovídá o omezení druhu obranného vybavení nebo zásob, které by byly ve skladovacích zařízeních České republiky umísťované. Zda by to byly zbraně či munice, není jisté. „Nevyplývá z ní omezení druhu obranného vybavení i zásob (zbraně, munice?). Umístění materiálu není na povolení, pouze to oznámí. Ozbrojené síly USA budou mít výlučnou kontrolu nad přístupem a užíváním k němu,“ vysvětlil na Twitteru.

Dostál také zdůraznil, že smlouva by se měla číst souběžně s nyní projednávanou novelou ústavy, která by vládě měla umožňovat pozvání ozbrojených sil jiných států na území České republiky, a to až na 60 dní a bez souhlasu Parlamentu. Podmínky pro tuto možnost dostál označuje za „vágní“. Pozvání ozbrojených sil jiných států na území ČR by mělo být možné, jde-li například o ochranu života a zdraví, ohrožení majetkových hodnot nebo bezpečnosti České republiky nebo plnění závazků plynoucích z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení.

V posledním tweetu Dostál shrnul situaci. „DCA vymezí prostory k dispozici USA, MOČR smí udělit výlučnost užívání. Lze tam mít personál, materiál, stavět. Lze tam provádět cvičení a manévry. Zakládá DCA právo ‚mít v ČR vojáky a vojenské základny‘? Či aspoň zázemí pro pozvání dle novely ústavy? Posuďte sami,“ vyzývá k zamyšlení.

Plné znění Dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany je k přečtení zde.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luk

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ta smlouva je totálně vazalská, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepedros491 , 23.05.2023 23:07:35
v podstatě je to vojenská kolonizace Česka USA. Pindy o tom že tady nevzniknou Americké základny jsou lživé .Ta smlouva je tak vazalská že je v podstatě kapitulační a umožňuje Američanům dělat v Česku vše na co si vzpomenou .Zabrat si zdarma cokoliv na dobu neurčitou ,navést si tu bez kontroly třeba i chemické ,bakteriologické nebo jaderné zbraně.To se před Ruskými tajnými službami neutají a na tato místa zamíří své strategické rakety .Kdyby si ti vlastizrádci uvědomili že neohrožují celý národ ale i své rodiny své děti a vnuky tak by takový paskvil nikdy nesesmolili. Černochová která nemá rodinu a postrádá mateřský pud byla vybrána jako užitečná idiotka aby z naší země udělala okupovanou Americkou kolonií.Vidíme jak dopadla Ukrajina po Americkém Majdanu ,chceme to taky u nás aby jsme za ně bojovali proti Rusku zatím co oni budou za bukem?

|  12 |  0

Další články z rubriky

„Něco se chystá.“ Ukrajina nemá lidi, Rusové žhaví dráty, v USA sváteční volno, varuje analytik

7:55 „Něco se chystá.“ Ukrajina nemá lidi, Rusové žhaví dráty, v USA sváteční volno, varuje analytik

Ukrajina tlačí na to, aby mohla západní zbraně typu Storm Shadow nebo ATACMS používat i na ruské úze…