Právo na obranu se zbraní by se mělo dostat do Ústavy. Ve sněmovně je pro to podpora

03.05.2021 17:01

Sněmovna by mohla schválit ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem. Jdeme tak proti Evropské unii. Ta by chtěla občany spíš odzbrojovat a odůvodňuje to terorismem.

Právo na obranu se zbraní by se mělo dostat do Ústavy. Ve sněmovně je pro to podpora
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petice proti regulaci zbraní a sebeobranných prostředků ze strany EU dorazila do parlamentu. Čítala 110 000 podpisů

V Listině základních práv a svobod by podle Senátu mělo nově být stanoveno, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“. Právo bránit se se zbraní v ruce nebude možné omezit běžným zákonem.

Novela vychází z petice, kterou podepsalo 102 tisíce lidí, svůj podpis připojilo i mnoho ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených. Komise se to snažila odůvodnit mimo jiné i nutností přijmout jakási opatření proti terorismu. Kritici unijního opatření pak logicky poukazovali na to, že teroristé většinou používají nelegálně opatřené zbraně.

Česko neuspělo u Soudního dvora Evropské unie s žalobou na kontroverzní směrnici. Vláda pak předložila novelu zbraňového zákona, která unijní směrnici přebírá v nezbytně nutné míře. Norma zavedla dvě nové kategorie zbraní. Platnost zbrojních průkazů zůstává desetiletá, policie pak bude muset nejméně jednou za pět let prověřovat, zda držitel průkazu splňuje zákonné a zdravotní parametry.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

12:59 „Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

„On tady pan Stanjura řekl: Dali jste lidem moc peněz, a měli jste zvýšit nezaměstnanost,“ vypálila …