Pražská ODS nechce ustoupit TOP 09

21. 5. 2013 15:00

Pražská TOP 09 žádá sedm křesel v radě města včetně místa primátora. ODS by tak měla čtyři radní, vyplývá z koaliční smlouvy, kterou dnes TOP 09 předložila občanským demokratům. ČTK to řekl náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). ODS ale na návrh přistoupit nehodlá. Podle předsedy klubu zastupitelů Ondřeje Pechy (ODS) jí vadí především to, že by měla přijít o post primátora. Premiér a předseda ODS Petr Nečas má primátora Bohuslava Svobodu (ODS) za kvalitního. Jeho odstranění označil za lidskou i politickou hloupost, která pro Prahu nemůže dopadnout dobře.

Pražská ODS nechce ustoupit TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Hudeček
reklama

TOP 09, která zvítězila v komunálních volbách, měla dosud šest radních a ODS pět včetně primátora Svobody. Rada se ale dlouhodobě potýkala s vážnými problémy a podle Hudečka nedokázala najít shodu na klíčových otázkách, třeba ohledně financování dopravního podniku a tunelového komplexu Blanka, ale i odkupu podílu v Pražské plynárenské a Pražských službách. Vedla kvůli tomu i smírčí řízení.

TOP 09 proto v pondělí večer ukončila s ODS koaliční smlouvu. Nyní se pokouší vyjednat novou. Její podmínky ale nechce ODS akceptovat. "Ano, primátorského křesla se vzdát nechceme," uvedl na dotaz ČTK Pecha. O situaci bude vpodvečer jednat zastupitelský klub strany. ODS podle Pechy zároveň připravuje vlastní návrh koaliční smlouvy. Nad konkrétními body by se měla TOP 09 a ODS sejít patrně ve středu.

"Pan primátor Svoboda má plnou podporu vedení ODS, je to velmi kvalitní primátor, který udělal obrovské množství práce pro Prahu," řekl novinářům Nečas. Politikaření, intrikaření a destrukce, které jsou podle předsedy ODS nyní zřejmě součástí politiky TOP 09, se nemohou projevit dobře. "Odstranit takto kvalitního a dobrého primátora je prostě lidská i politická hloupost," dodal Nečas.

Uvidí se prý, zda je vývoj v Praze součástí nějakého "destruktivního trendu v rámci TOP 09", řekl premiér. "Vzhledem k tomu, že víme o velmi úzkých konzultacích vedení pražské TOP 09 s celostátním vedením TOP 09, tak bychom tím nebyli překvapeni," připomněl. Předsednictvo TOP 09 dnes postup svých pražských spolustraníků plně podpořilo.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

22:04 Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili Svobodní

Politická strana Svobodní spílá vládě za přijímání drastických opatření a podporuje demonstranty z n…