Pražská kavárna vs. venkovská hospoda? Rána Zemanovi. Zdeněk Svěrák vystoupil v ČT

05.07.2021 16:26

„Já si myslím, že tu je vřed, který se jmenuje bulvár, čili ‚novináři‘, kteří vyhledávají ve společnosti nemoci, úmrtí a tak dále,“ ohradil se v pořadu Interview ČT24 herec, scenárista a dramatik Zdeněk Svěrák proti bulvárním plátkům. Silná vyjádření adresoval i současné vládě. Během pandemie dle něj Češi obstáli, „vedení“ už však nikoliv, přičemž se to mělo ukázat i na pomoci jihu Moravy zasaženému tornádem, kdy Svěrák jmenoval, kolikanásobně pomohli samotní občané, kdežto vláda poslala pouhý zlomek vybrané pomoci. Došlo též na téma rozdělení společnosti. To prý panuje, přestože „všichni chceme totéž“. Ukázal i směrem k prezidentu Zemanovi.

Pražská kavárna vs. venkovská hospoda? Rána Zemanovi. Zdeněk Svěrák vystoupil v ČT
Foto: Repro FB
Popisek: Zdeněk Svěrák

Anketa

Měla by mít Česká republika na Evropské radě i nadále právo veta?

99%
0%
hlasovalo: 13815 lidí
Svěrák prozradil, že rád tráví volné chvíle v přírodě a na chalupě a že mimo město tak strávil celý čas, po který bylo zakázáno hrát. Nevraživost mezi lidmi z vesnic a z velkých měst prý necítí a takovou atmosféru nezaznamenal ani během loňska, kdy se v médiích častokrát šířily různé nálepky, kdo je za „zavlečení“ nákazy odpovědný.

Následně přemýšlel, zdali se lépe cítí v „pražské kavárně“, nebo ve „vesnické hospodě“. „Pražská kavárna je termín, který na nás vymyslel pan prezident Zeman, aby nás rozdělil. A podařilo se mu to,“ míní Svěrák o termínu, který pochází od představitelů ODS, avšak popularizace se mu dostalo především kvůli výrokům současného prezidenta. „To je takové falešné označení, které nás má hodit do pytle s kavárenskými povaleči, ale když chodím do kavárny, třeba do Slavie nebo do Louvre, tak tam mám pracovní schůzky. Čili pro mě je kavárna kolikrát dílna. A nejsem sám. Třeba Jaroslav Hašek napsal většinu děl v kavárně nebo v hospodě,“ řekl.

Rozdělení společnosti Svěrák příliš rád nevidí. „Když to tak vezmeme, všichni chceme totéž. Chceme žít v bezpečí a radostně. Ale ty cesty k tomu jsou různé a o to právě běží,“ poznamenal. Propast mezi městy a venkovem se dle něj brzo zacelí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Během pandemie dle Svěráka Češi obstáli, „vedení“ však neobstálo. „Myslím, že jsme obstáli, přestože to vedení moc neobstálo… Byly doby, kdy jsme byli nejhorší na světě, což je hříšné,“ poznamenal. Ukázal, že například při pomoci jižní Moravě vláda poslala pouhé desítky milionů, zato samotní občané a firmy darovali stamiliony.

Největší smutek mu naopak přinesli novináři, a to i v uplynulých dnech. „Já si myslím, že tu je vřed, který se jmenuje bulvár, čili ‚novináři‘, kteří vyhledávají ve společnosti nemoci, úmrtí a tak dále. Mrzí mě, že je tolik odběratelů bulváru. Nejvíce jsem byl rozhořčen a smutný, když dali na titulní stranu Josefa Abrháma, který na tom není dobře. Neměl by být takto vůbec zabírán…“ poznamenal Svěrák.

V rámci koronaviru a restrikcí české vlády, která nechala zavřené školy v Česku oproti ostatním státům po extrémní dobu, podotkl, že se ptal dětí, kde je to lepší, zdali doma, či ve škole – a nyní se mu dostává odpovědí, že se děti častokrát i těší do školy.

Svěrákovi nevadí, že se on sám přímo osobně neangažoval v politice, a prý si svou neúčast v politice nikdy nevyčítal. Podotkl, že při prezidentských volbách sice chtěl jiného kandidáta, jímž byl Zemanův protikandidát Jiří Drahoš, ale jak poznamenává, tak ten prohrál... A tak se Svěrák opět vrátil ke svému hereckému povolání –  sám prý kandidovat nikdy nehodlal – a užívá si své profese.

Že by měl skrze své hry propagovat očkování a postavit se proti dezinformacím, jak navrhla moderátorka, to odmítl. „Víte, my se toho bojíme… Cimrmana nechci nasazovat, on by nám zevšedněl,“ uvedl ke slavné fiktivní postavě a odmítl, že by se měl skrze ni vyjadřovat k aktuálním otázkám.

K otázce sucha podotkl, že bychom se měli zasadit, aby nezmizely naše lesy, měli bychom se dle něj naučit na sucho přizpůsobit například tím, že místo smrků s mělkými kořeny budeme vysazovat aktuálně vhodnější dřeviny. „To je plantáž, aby bylo dřevo, ale nám už to nepřipadá… Lesy nesmí zmizet a nesmí zmizet výhoda, že skrze ně můžeme chodit… I když jsou soukromé, že jsou průchozí,“ podotkl Svěrák. Sám prý raději volí českou krajinu, i před možností užít si dovolenou u moře.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Fakt uvažujete o koalici s ANO?

Dosud jste ji označoval jako za téměř vyloučenou. Přijde mi, to že prostě chcete být primátor za každou cenu a uděláte proto cokoliv.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drtivá rána Fialovi. „Sehnal jsem levný plyn, neptejte se mě kde.“ Majitel významné sklárny v lednu znovu rozpálí pec

17:34 Drtivá rána Fialovi. „Sehnal jsem levný plyn, neptejte se mě kde.“ Majitel významné sklárny v lednu znovu rozpálí pec

Nejstarší fungující sklárna v Evropě, slavící letos 310 let, v Harrachově v listopadu pozastaví výro…