Pražská městská policie zvýší strážníkům rizikový příplatek

28.12.2018 17:30

Pražská městská policie (MPP) zvýší strážníkům rizikový příplatek ze současných 6000 korun na 7500 korun. Zvýšený příplatek budou dostávat od začátku nového roku. Vyšší příplatek dostanou i další zaměstnanci. ČTK to sdělila mluvčí MPP Irena Seifertová.

Pražská městská policie zvýší strážníkům rizikový příplatek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policie, ilustrační foto

Průměrný nástupní plat strážníka je asi 36.000 korun. Městské policii nyní chybí 344 zaměstnanců do ideálního stavu 2520 lidí. V současné době zaměstnává 2176 lidí. MPP je zřizována hlavním městem.

Příplatek se týká strážníků v tzv. přímém výkonu služby, tedy těch, kteří se pohybují přímo v ulicích. U strážníků v nepřímém výkonu MPP zvýší rizikový příplatek ze současných 3000 korun na 3500 korun. „Zaměstnanců městské policie se také dotkne pětiprocentní navýšení platových tarifů v souvislosti s nařízením vlády,“ uvedla Seifertová.

V současné době je průměrný nástupní hrubý měsíční plat strážníka zhruba 36.000 korun, pokud má strážník odslouženo deset a více let, jeho plat dosahuje téměř 40.000 korun. „K jeho výši pomohly benefity, příspěvek na dopravu a bydlení, rizikový přípatek, příspěvek na stravování, na rekreaci, na penzijní a důchodové připojištění,“ uvedla mluvčí. Nováčkům MPP nabízí náborový příspěvek 100.000 korun a možnost ubytování zdarma po dobu nástupního kurzu. Průměrná hrubá mzda v ČR ve třetím čtvrtletí činila 31.516 Kč.

MPP se dlouhodobě potýká s nedostatkem lidí. V prvních devíti měsících letošního roku se do výběrového řízení přihlásilo 458 zájemců. Z toho jich úspěšně přijímací řízení absolvovalo 49. „Zájemců k pražské městské policii se hlásí dostatek. Bohužel většina z nich neprojde náročným výběrovým řízením,“ uvedla Seifertová.

Masivní vlnu odchodů zažili strážníci v roce 2011 poté, co kriminalisté zatkli jejich bývalého šéfa Vladimíra Kotrouše za korupci. Tehdy odešlo 300 lidí. V roce 2015 jich muselo několik desítek odejít kvůli požadavku na minimální vzdělání.

Městskou policii zřizuje město. Náklady na její provoz se ročně pohybují kolem 1,5 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Bordel v Chanově. Lidé hází odpadky přímo z oken, raději se nedívejte

18:06 FOTO Bordel v Chanově. Lidé hází odpadky přímo z oken, raději se nedívejte

Hromadící se odpadky pod okny domů v Chanově jen tak nezmizí. Mostecké technické služby se na zkoušk…