Pražská plynárenská: Šetříme při ohřívání vody

24.06.2021 23:16

Asi nikdo z nás si dnes již nedokáže představit svůj život bez teplé vody. Na druhou stranu však jistě není novinkou, že teplá voda není zadarmo a něco stojí.

Pražská plynárenská: Šetříme při ohřívání vody
Foto: ppas.cz
Popisek: Pražská plynárenská - logo

Často skloňovaným tématem tak je, jak tyto náklady snížit? Snažit se ušetřit nemusí však vždy nutně znamenat omezovat se. Jde spíše o to, dosáhnout stejných výsledků, ovšem s menší spotřebou energie.

Anketa

Má Robert Šlachta vaši důvěru?

56%
37%
hlasovalo: 14923 lidí

O tom, jak efektivně využívat energie, by měl v dnešní době přemýšlet každý. Nejenže tím spoříme peníze z vlastní kapsy, ale také životní prostředí. Přinášíme pár tipů, jak snížit náklady na ohřev vody. 

Osobní hygiena 

Při ranním oplachování obličeje a čištění zubů používejte studenou vodu namísto teplé. Svému účelu poslouží stejně dobře a ušetříte pár zbytečných litrů denně. Vodu není nutné nechávat téct po celou dobu čištění zubů, proto nebuďte líní ji zastavit. Spotřebu teplé vody můžete snížit s pomocí perlátorů (provzdušňovacích sítek v kuchyňských i koupelnových bateriích), pákových bateriích a v úsporných sprchových hlavicích. Díky používání úsporné sprchové hlavice a stop ventilu je možné ušetřit až 40 % teplé vody! Namísto pravidelných koupelí se naučte sprchovat. Jedna vana teplé vody vystačí nejméně na tři pohodlná sprchování. 

Věnujte pozornost nastavení teploty vody 

Manuální nastavování požadované teploty použitím kohoutkové nebo pákové baterie zvyšuje spotřebu teplé vody. Někdy se udává, že tímto způsobem může bezúčelně odtéct do odpadu až 30 % z objemu teplé vody, který u nás průměrně připadá na spotřebu jedné osoby. 

Pro co nejvyšší úsporu energie si výstupní teplotu vody zvolte tak, aby vám vyhovovala a teplou vodu jste nemuseli příliš ředit studenou. Vodu zkrátka neohřívejte na zbytečně vysokou teplotu. Doporučuje se ohřívat vodu na 55 – 60°C, což je optimální z ekonomických i hygienických důvodů. Výhodou je termostatická baterie, na které jednoduše nastavíme požadovanou teplotu vody a nemusíme se o více starat. 

Dejte pozor také na správnou těsnost kohoutků. Stačí jeden nedostatečně utažený kohoutek v domácnosti a ztráta vody za měsíc může dosáhnout až 200 l vody. 

Investice do moderních spotřebičů se vyplatí. 

V rámci úspor na ohřevu teplé vody v domácnosti se vyplatí investovat do moderních úsporných spotřebičů. Moderní zařízení pro topení a ohřev vody jsou totiž daleko účinnější a hospodárnější než starší a to při stejném výkonu. Pokud topíte zemním plynem, vyplatí se používat plyn také k ohřevu vody. V případě, kdy dům využívá nízkoteplotní topnou soustavu, je nejekonomičtější variantou plynový kondenzační kotel s nepřímo ohřívaným zásobníkem na teplou vodu. Pro vysokoteplotní topné soustavy je nejvhodnější obdobné řešení s klasickým plynovým kotlem. K vytápění i ohřevu vody tak bude sloužit jediný spotřebič. 

V řadě domácností se pro ohřev vody využívají plynové průtokové ohřívače vody. Jejich výhodou je, že nikde nezadržují vodu a tím šetří energii za její průběžné udržování. Ty moderní z nich mají navíc mnohem lepší možnosti regulace a zapomenout tak můžeme na hrubé ovládání hořáku, jako u průtokových ohřívačů starších typů. Navíc disponují bezpečnostními prvky, které spotřebič automaticky odstaví např. v případě špatného odtahu spalin do komína.

Mgr. Miroslav Vránek, Tiskový mluvčí Pražské plynárenské, a. s.

„Jestli Váš plynový spotřebič dosluhuje nebo již nefunguje optimálně a uvažujete o jeho výměně za nový a moderní, rádi Vám v této věci pomůžeme a při splnění určitých podmínek se na této výměně můžeme i finančně spolupodílet. Díky novým moderním technologiím ušetříte až 30 % nákladů na energii a na nákup kotle můžete získat až 10.000 Kč. Pro více informací navštivte naše internetové stránky www.ppas.cz/kotle-akce.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Komerční článek

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“ a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“ a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…