Pražský výhodný kšeft francouzské firmy může skončit. Kvůli milionům za reklamu ji vyšetřuje Brusel

29.03.2015 20:32

Svítící reklamy na pražských zastávkách a lavičkách přinášejí zisky nikoliv hlavnímu městu, ale francouzské společnosti JCDecaux. Ta se o mobiliář v pražských ulicích stará a za to jde do jejích kapes drtivá většina příjmů z reklamy. Smlouva z roku 1994 je už dlouho kritizována jako extrémně nevýhodná pro Prahu, ale nyní se zdá, že by se něco mohlo změnit.

Pražský výhodný kšeft francouzské firmy může skončit. Kvůli milionům za reklamu ji vyšetřuje Brusel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodce na lavičce v parku

Evropská komise totiž začala šetřit společnost JCDecaux pro podezření z nedovolené veřejné podpory v Belgii. Stěžoval si tamní konkurent Clear Chanel Belgium. Šetření se týká využívání reklamních panelů v Bruselu, které společnost získala výměnou za dodání městského mobiliáře do bezplatného užívání. Odstranit je měla do roku 2010, ovšem vypršení termínu ignorovala a užívala je dále.

Jak připomněl zdroj ParlamentníchListů.cz, který si nepřál být jmenován, podobně postavenou smlouvu má přitom JCDecaux i v Praze. Smlouva uzavřená v roce 1994 byla od počátku pro město nevýhodná a přinášela mu pouze pravidelnou zanedbatelnou částku - veškeré další zisky kasírovala společnost JCDecaux.

Nevýhodná smlouva, která vynáší Praze zhruba desetinovou částku ve srovnání s dalšími reklamními plochami, je předmětem kritiky ze strany primátorky Adriany Krnáčové i náměstka pro rozvoj Matěje Stropnického. Jedná se asi o jednu z mála věcí, na které se shodnou.

Doposud se jim smlouvu vyypovědět nepodařilo, ovšem cestu, jak toho dosáhnout, naznačil britský úřad pro férový obchod. V roce 2011 došel k závěru, že exkluzivní využívání reklamních ploch, které JCDecaux ve svých smlouvách požaduje, je nekalou soutěží. Britským vzorem už se inspirovala i další evropská města.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

11:34 Držkopád Klause ml! Okamura vstává z popela. Babiš jasně v čele... Nová čísla

Nejnovější volební prognóza neziskového ústavu STEM nepotěší Václava Klause mladšího. Poté, co jej v…