Pražští lidovci ocenili kolegy ze strany za setkání s dalajlámou

20.10.2016 14:51

Pražští lidovci dnes poděkovali ministru kultury Danielu Hermanovi a dalším představitelům KDU-ČSL za to, že se sešli s tibetským duchovním dalajlámou. Podle prohlášení, které ČTK zaslali představitelé strany, tím prokázali věrnost evropským hodnotám, jako je například ochrana lidských práv.

Pražští lidovci ocenili kolegy ze strany za setkání s dalajlámou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtrnáctý Dalajláma Tändzin Gjamccho
reklama

S dalajlámou se v úterý sešel Herman a o den později potvrdil setkání s duchovním i vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ministerstvo zahraničí i vláda jejich schůzky označovali za osobní aktivitu, nikoliv činnost představitelů státu. Premiér Bohuslav Sobotka, předsedové Senátu Milan Štěch (ČSSD) a Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a prezident Miloš Zeman později zveřejnili prohlášení, kde zdůrazňovali, že schůzky politiků s dalajlámou by se neměly považovat za výraz změny oficiální politiky Česka k Číně. Vztahy zemí označili za přínosné a užitečné.

Prohlášení kritizovala zejména pravicová opozice, i v reakci na něj se ve středu s dalajlámou sešla přibližně padesátka poslanců a senátorů. Pražští lidovci dnes Hermanovi a dalším poděkovali. „Trvat na zásadách a principech, na kterých stojí naše společnost, považuje pražská KDU-ČSL za projev sebevědomí a dnes tolik potřebné odvahy,“ stojí v prohlášení.

Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír dalajlámu označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlámou kritizuje dlouhodobě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

17:25 Volný krocen policií. Držel se regálu. Pak s dítětem v autě. To bude mít dohru

Policisté se pokusili zadržet poslance Lubomíra Volného (Jednotní, zvolen za SPD) za porušování vlád…