Přečtěte si, co prošlo v USA za třaskavý zákon. Týká se potravin

24.07.2015 18:02

Ve Spojených státech prošel zákon, který umožňuje korporacím neodtajnit obsah potravin. Legislativa nazývaná DARK Act neboli Akt Temnoty je vítězstvím korporátního vlivu a peněz, píše server Common Dreams.

Přečtěte si, co prošlo v USA za třaskavý zákon. Týká se potravin
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres

Dolní komora kongresu přijala ve čtvrtek zákon, který brání státu, aby mohl vyžádat označení geneticky upravených potravin. „Čin, který organizace pro práva spotřebitelů označily jako korporátní moc porážející právo Američanů vědět, co jedí.“

Zákon, kritiky nazývaný DARK Act, tedy „Deny Americans the Right to Know“, což znamená odepřít Američanům právo vědět, prošel na hlasy 275 ku 150. Podporovali jej výrobci potravin a mimo jiné i společnost Monsanto.

Zákon ruší nutnost výrobců potravin uvádět složení jejich výrobků, zabraňuje tak státům mít přehled o geneticky upravených plodinách a potravinách a veškerá značení budou čistě dobrovolná, jak informuje Wenonah Hauterová z organizace Food & Water Watch, která se stavila proti zákonu.

„Přijetí zákona je pokus Monsanta a jeho agroparťáků rozdrtit demokratickou možnost rozhodování milionů Američanů. Korporátní vliv vyhrál a hlas lidu byl ignorován,“ řekl Andrew Kimbrell, výkonný ředitel Center for Food Safety.

Ronnie Cummins, mezinárodní ředitel Organic Consumers Association, se nechal slyšet, že budou proti zákonu i nadále bojovat. „Jsme odhodláni zabránit této skandální, protispotřebitelské a protidemokratické legislativě v úspěchu,“ řekl a dodal, že plánují velké protesty a sjednocení celého spotřebitelského spektra vůči tomuto zákonu.

„Je na čase dohnat všechny členy kongresu k zodpovědnosti. Buď stojí na straně Monsanta a Big Food a podporují DARK Act, nebo stojí na straně drtivé většiny svých voličů a spotřebitelů,“ dodal Cummins.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Konference o EU

Jaktože Konference o budoucnosti Evropy neselhala? Vám se zdá správné že EU dá na doporučení pár vybraných občanů? To že si občané přejí reformu, více EU, více integrace - to vážně chcete říci že o tom má rozhovat pár vybraných prounijních občanů a že je to tak správně? Vlastně tvrzení že si občané ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národ vás semele! Utíkat budete. Šéf fabriky k plynu a Rusku, jako dosud nikdo

12:25 Národ vás semele! Utíkat budete. Šéf fabriky k plynu a Rusku, jako dosud nikdo

Hlasy, aby se země pokud možno co nejrychleji odstřihla od ruského plynu a ropy, nezaznívají jen v Č…