Před 80 lety se henleinovci pokusili v československém pohraničí o puč

11.09.2018 10:22

Berlínem financovaný pokus o puč sudetských Němců vedených Konrádem Henleinem, který vypukl v pohraničí v noci z 12. na 13. září 1938, byl součástí Hitlerovy kampaně proti Československu, píše ČTK.

Před 80 lety se henleinovci pokusili v československém pohraničí o puč
Foto: Alerion
Popisek: Česká vlajka.
reklama

Ozbrojené střety vypukly jen pár hodin poté, co německý vůdce ve fanatickém projevu na sjezdu NSDAP v Norimberku obvinil Prahu z toho, že útiskem sudetských soukmenovců vytváří nesnesitelnou atmosféru a přispívá k zostřování mezinárodní situace.

Přestože československá vláda proti vzbouřencům rázně zasáhla a nepokoje za pouhé dva dny potlačila, rozbití státu už zabránit nedokázala. Henlein stejně jako další představitelé Sudetoněmecké strany uprchl do Německa. Tam připravil 14. září na Hitlerovu žádost, vyvolanou vůdcovou chystanou schůzkou s britským premiérem Nevillem Chamberlainem, prohlášení, v němž se mimo jiné pravilo, že obsahem dalších jednání o sudetoněmecké otázce může být jen odstoupení pohraničí českých zemí Německu.

Hitler na jednání s Chamberlainem 15. září žádal postoupení území s více než 50 procenty německého obyvatelstva. Vláda premiéra Milana Hodži požadavek nejprve odmítla, ale po nátlaku britského a francouzského vyslance nakonec 21. září souhlasila. V noci na 30. září pak nejvyšší představitelé Británie, Francie, Itálie a Německa podepsali Mnichovskou dohodu, která plně akceptovala německé územní požadavky vůči Československu. Československá vláda týž den mnichovský diktát přijala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…