Před deseti lety Američané upustili od stavby radaru v České republice

16.09.2019 7:00

Proti umístění radaru amerického protiraketového deštníku, který měl být instalován v ČR podle představ administrativy amerického prezidenta George Bushe mladšího, protestovala část české veřejnosti, připomněla ČTK.

Před deseti lety Američané upustili od stavby radaru v České republice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radar
reklama

Americká administrativa dalšího prezidenta Baracka Obamy plány přehodnotila a před deseti lety, 17. září 2009, bylo oznámeno, že radar v ČR potřeba není. Obama to oficiálně zdůvodnil tím, že Írán se méně soustředí na rakety dlouhého doletu, proti nimž byl původní štít zamýšlen.

Základní smlouvu o umístění radaru podepsali v červenci 2008 ministři zahraničí obou zemí Karel Schwarzenberg a Condoleezza Riceová. Následné Obamovo rozhodnutí přivítala v ČR levice, hnutí „Ne základnám!“ a starostové brdských obcí, kteří dlouhodobě zamýšlenou výstavbu americké radarové stanice kritizovali. Naopak předseda ODS Mirek Topolánek, za jehož vlády byla smlouva podepsána, konec radaru v ČR označil za porušení podepsané smlouvy a za oslabení českého zakotvení v euroatlantických bezpečnostních strukturách.

Severoatlantická aliance na svém summitu v roce 2010 rozhodla o vytvoření nového protiraketového štítu, který by propojil obranné prvky v Evropě i v USA a ochránil všechny členy NATO před balistickými střelami dlouhého doletu, kterými by mohl disponovat například Írán.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Známý ODSák jmenoval desítky vteřin své politické funkce. A teď chce novou. U Xavera bylo veselo

7:00 Známý ODSák jmenoval desítky vteřin své politické funkce. A teď chce novou. U Xavera bylo veselo

KRAJSKÉ DEBATY XTV Královéhradecký kraj přinesl v předvolební debatě XTV ze šesti kandidátů hned tři…