Před patnácti lety opustil Václav Havel Pražský hrad. Loučili se s ním Špidla a Zaorálek

01.02.2018 12:03

Téměř třináct let, s několikaměsíční přestávkou v roce 1992 kvůli rozpadu federace, prožil Václav Havel ve funkci prezidenta republiky (nejprve Československa a od roku 1993 České republiky). Jeho posledním dnem v úřadě byl, po vypršení druhého pětiletého funkčního období prezidenta ČR, 2. únor 2003. Havel se tak stal prvním prezidentem v historii země, který úřad opustil řádně po vypršení mandátu. Jeho předchůdci zemřeli ve funkci, abdikovali nebo byli odvoláni.

Před patnácti lety opustil Václav Havel Pražský hrad. Loučili se s ním Špidla a Zaorálek
Foto: František Dostál
Popisek: Václav Havel - výřez

Havlův poslední den ve funkci byl ve znamení loučení. Dopoledne položil věnce k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, k pomníku svatého Václava na Václavském náměstí a na další místa. Pak se setkal s předsedkyní Českého statistického úřadu Marií Bohatou, aby přijal její rezignaci. Po obědě Havla na Hradě navštívili premiér Vladimír Špidla a předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Právě na tyto dva sociální demokraty přešla část prezidentských pravomocí, neboť v té době ještě nebyl zvolen Havlův nástupce.

Odpoledne na Havla čekala vojenská přehlídka. Z balkonu na třetím nádvoří Hradu vojákům poděkoval za to, jak reprezentují zemi. Poté zavítal také do katedrály svatého Víta. Před 18:00 pak Pražský hrad opustil. Na odchodu si stačil potřást rukou se zaměstnanci své kanceláře, kteří udělali špalír na chodbě od jeho kanceláře k výtahu.

Večer Havel naposledy ve funkci promluvil v televizi. „Milí přátelé, loučím se s vámi jako váš prezident, zůstávám s vámi jako váš spoluobčan!“ vzkázal lidem.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

21:04 Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

Zpěvák a politik Michael Kocáb, o němž bylo v posledních dnech často slyšet především v souvislosti …