Předchůdce Bradáčové: Chudák Martinec. A přitom nám tak pomohl

10.05.2013 13:23

Stanislav Mečl, bývalý náměstek Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který byl nedávno ze své funkce odvolán, na blogu na iHNed.cz připomněl pochvalu od švýcarského prokurátora ve věci vyšetřování Mostecké uhelné. Je prý příznačné, že plukovník Tomáš Martinec a státní zástupkyně Soňa Bělohlávková, kteří na něm mají největší zásluhu, se stali obětí personálních šachů.

Předchůdce Bradáčové: Chudák Martinec. A přitom nám tak pomohl
Foto: Pavel Kozdera
Popisek: Plk. Tomáš Martinec, šéf ÚOKFK

Mečl, který byl v minulosti jako náměstek NSZ pověřen řízením pražského vrchního zastupitelství, se vrátil k vyjádření švýcarského generálního prokurátora Michaela Laubera, který si pochvaloval změnu přístupu českých orgánů ke kauze Mostecké uhelné společnosti. „Byl to také nejdůležitější případ, který jsme se za mého působení coby pověřeného vrchního státního zástupce v Praze snažili s kolegy 'rozhýbat',“ píše Mečl. Ten působil jako náměstek Nejvyššího státního zástupce a z této funkce musel nedávno odejít.

Případ podle něj ukázal, že i české státní zastupitelství je ve spolupráci s policií schopno velmi kvalitních výkonů. Kvalitní tým státních zástupců a policistů tehdy vedla ředitelka odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Soňa Bělohlávková, společně s Tomášem Martincem, velitelem Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Právě Tomáš Martinec, který po sporu s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou nedávno musel z čela protikorupční kriminálky odejít, byl podle něj velmi významným faktorem úspěchu. „Bez podpory právě Tomáše Martince, který se často sám účastnil jednání týmu a velkého nasazení všech zainteresovaných, by se České republice asi pochvaly švýcarského generálního prokurátora nedostalo,“ myslí si Mečl.

Jenže zatímco kauza Mostecké uhelné prý možná bude mít svůj happy end, personální šťastný konec bohužel nenastává. Úspěšný plukovník Martinec by donucen na svůj post rezignovat a státní zástupkyně Bělohlávková byla na Vrchním státním zastupitelství v Praze přeřazena do úplně jiného odboru. V současnosti by však takové přesuny prý nikoho neměly překvapovat.  


 

reklama

autor: jav

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A to nevíte, co bylo pak! Železný vyběhl za Ševčíkem. I jeho vlastní se do něj trefují

10:10 A to nevíte, co bylo pak! Železný vyběhl za Ševčíkem. I jeho vlastní se do něj trefují

Debata o konsolidačním balíčku v pořadu Události, komentáře ČT24 začala ostrou přestřelkou mezi děka…