Předpokládám, že se zvýšení rodičovské v Senátu nezasekne, doufá Maláčová

09.11.2019 8:38

Sněmovna schválila zvýšení rodičovské o 80 tisíc na 300 tisíc korun pro rodiče, kteří ji budou k 1. lednu 2020 pobírat. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) věří, že Senát schválení vyšší rodičovské nezdrží. V rozhovoru pro server Novinky.cz řekla, že do budoucna nevylučuje ani valorizaci této dávky.

Předpokládám, že se zvýšení rodičovské v Senátu nezasekne, doufá Maláčová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová
reklama

Ministryně Maláčová předpokládá, že se tento zákon v Senátu nezasekne. „Hovořila jsem s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou a ten mi řekl, že neexistuje žádný klub, který by to chtěl zdržovat. Pevně doufám, že senátoři zákon Sněmovně nevrátí,“ dodává.

Návrh Pirátů na pravidelnou valorizaci rodičovské Maláčová odmítla se slovy, že samotný záměr navyšovat rodičovskou automaticky nepokládá za špatný. Počítá prý s tím, že navrhne něco obdobného. „Proto jsem odmítla ten komplikovaný pirátský návrh. Já bych chtěla, vzhledem k tomu, že budeme muset v příštích třech letech překlopit do českého práva evropskou směrnici o slaďování práce a rodiny, diskutovat o novém systému,“ říká ministryně.

Správná cesta by podle jejích slov byla, aby rodičovská byla prodloužená mateřská. „Tedy peněžitá pomoc v mateřství. A aby se odvíjela od předchozího příjmu. Mateřská je 70 procent předchozího příjmu (pobírají ji matky prvních 6 měsíců). Dostávají ji lidé, kteří pracují a odváděli nemocenské pojištění,“ vysvětluje Maláčová.

Díky redukčním hranicím se nemusejí prý bát ani nízkopříjmoví lidé. „Zohledňuje se, aby se z příspěvku dalo vyžít. Při cestách do regionů mi každá maminka, která měla mateřskou, říkala, že kdyby byla rodičovská, jako je mateřská, to by bylo super,“ dodává.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolaborant a zrádce Kolář. Vy té „spodině“ nesaháte ani po kotníky, vzkázal starostovi poslanec

8:15 Kolaborant a zrádce Kolář. Vy té „spodině“ nesaháte ani po kotníky, vzkázal starostovi poslanec

„Kolaborant, co si nechával platit z veřejných peněz propagační články do Playboye,“ neudržel se pře…