Předpokládám, že se zvýšení rodičovské v Senátu nezasekne, doufá Maláčová

9. 11. 2019 8:38

Sněmovna schválila zvýšení rodičovské o 80 tisíc na 300 tisíc korun pro rodiče, kteří ji budou k 1. lednu 2020 pobírat. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) věří, že Senát schválení vyšší rodičovské nezdrží. V rozhovoru pro server Novinky.cz řekla, že do budoucna nevylučuje ani valorizaci této dávky.

Předpokládám, že se zvýšení rodičovské v Senátu nezasekne, doufá Maláčová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Maláčová

Ministryně Maláčová předpokládá, že se tento zákon v Senátu nezasekne. „Hovořila jsem s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou a ten mi řekl, že neexistuje žádný klub, který by to chtěl zdržovat. Pevně doufám, že senátoři zákon Sněmovně nevrátí,“ dodává.

Návrh Pirátů na pravidelnou valorizaci rodičovské Maláčová odmítla se slovy, že samotný záměr navyšovat rodičovskou automaticky nepokládá za špatný. Počítá prý s tím, že navrhne něco obdobného. „Proto jsem odmítla ten komplikovaný pirátský návrh. Já bych chtěla, vzhledem k tomu, že budeme muset v příštích třech letech překlopit do českého práva evropskou směrnici o slaďování práce a rodiny, diskutovat o novém systému,“ říká ministryně.

Správná cesta by podle jejích slov byla, aby rodičovská byla prodloužená mateřská. „Tedy peněžitá pomoc v mateřství. A aby se odvíjela od předchozího příjmu. Mateřská je 70 procent předchozího příjmu (pobírají ji matky prvních 6 měsíců). Dostávají ji lidé, kteří pracují a odváděli nemocenské pojištění,“ vysvětluje Maláčová.

Díky redukčním hranicím se nemusejí prý bát ani nízkopříjmoví lidé. „Zohledňuje se, aby se z příspěvku dalo vyžít. Při cestách do regionů mi každá maminka, která měla mateřskou, říkala, že kdyby byla rodičovská, jako je mateřská, to by bylo super,“ dodává.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Hajzle! Prase! Vyražený telefon a pak facka. Petra Procházková z Deníku N napadla novináře Sputniku

20:45 VIDEO Hajzle! Prase! Vyražený telefon a pak facka. Petra Procházková z Deníku N napadla novináře Sputniku

Novinářka Deníku N Petra Procházková měla na mezinárodním novinářském fóru Media 2019 napadnout reda…