Předseda důchodové komise: Lidé by si měli spořit dlouho a ne málo

21.05.2015 19:09

Předseda odborné komise pro důchodovou reformu Martin Potůček byl hostem čtvrtečního Interview ČT24. Vysvětloval, proč doporučili zrušení druhého důchodového pilíře a naopak proč doporučili jiná kladná opatření, která našemu důchodovému systému pomohou. Mezi nimi je i povinnost zaměstnavatelů přispívat na penze lidem, kteří vykonávají těžká povolání.

Předseda důchodové komise: Lidé by si měli spořit dlouho a ne málo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Potůček

„Kdybychom si nebyli jisti, že je to, co připravujeme, pro lidi lepší než to, co platí teď, tak bychom do toho nešli,“ konstatoval hned na úvod. Komise rozhodla, že bude zrušen druhý důchodový pilíř a lidé, kteří do něj vstoupili, dostanou své peníze zpět. Mohou je buď vrátit do prvního pilíře, přesunout do třetího dobrovolného, nebo je dostanou na ruku a mohou s těmi prostředky udělat, co chtějí.

Druhý pilíř byl podle Potůčka zrušen ze dvou důvodů, zaprvé na něm nebyla široká politická shoda a zadruhé s podobou druhého pilíře nakonec nesouhlasili ani ti, kteří s jeho zavedením radili. Potůček tím narážel na tzv. NERV. Zásadní u reformy je, aby si lidé spořili na stáří relativně dlouho, v řádu desítek let, a nikoli v řádu stovek, ale v řádu tisícikorun.

Potůčkova komise vládě navrhla, aby svým dětem mohli na důchod přispívat už rodiče. A pokud rodiče nevydělávají tolik, aby si to mohli dovolit. Lidé pečující o děti by se tak mohli dočkat např. úlev na sociálním pojištění, jestliže budou vychovávat jedno, dvě, tři nebo čtyři děti. Další věc je, jak se k započatému spoření postaví samo dítě, až dospěje. „Cítím, že se většina členů naší komise přiklání k tomu, aby bylo možné alespoň část naspořených prostředků v osmnácti letech věku občana vložit do toho, co je pro něj důležité – vzdělání, bydlení a pod.“ podotkl.

Potůček se také domnívá, že pracovníci v náročných profesích, jako je např. hornictví, mají dostat za povinnost přispívat svým zaměstnancům na penzi. Mile ho přitom překvapuje, že s tím řada zaměstnavatelů souhlasí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

10:05 To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

Do pořadu Podtrženo, sečteno vyrazil hodnotit události komentátor Miroslav Korecký. Ten podotkl, že …