Předsedkyně TOPky zaútočila na hodně podivnou vládní zakázku. Jenže si na to vzala rudé šaty… a následná diskuse se celá vymkla

25.04.2020 4:50

„Požádal jsem pana ministra zdravotnictví, aby toto dodání zboží popsal počínaje výrobcem, dále uvedením jednotlivých prostředníků až po finální dodání Ministerstvu zdravotnictví. Zajímalo mě rovněž, jak jeho úřad vyhodnotil důvěryhodnost svých dodavatelů,“ uvedl před několika předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Předsedkyně TOPky zaútočila na hodně podivnou vládní zakázku. Jenže si na to vzala rudé šaty… a následná diskuse se celá vymkla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Anketa

Přispěla parlamentní opozice pozitivně k řešení koronavirové krize v ČR?

3%
97%
hlasovalo: 30577 lidí
Reagoval tak na zjištění, že Vojtěchův resort objednal respirátory za zhruba 300 milionů korun u společnosti, jejíž majitel je zatížen osmnácti exekucemi a bydliště má na úřadě městské části Prahy 5. Dodejme, že se jedná o firmu Recea Prague a že s ní zdravotnický resort uzavřel od 18. března šest objednávek na respirátory FFP2. Naposledy to byla dodávka téměř 158 tisíc kusů daných ochranných pomůcek v hodnotě 51 milionů korun. Za kus resort platil v rozmezí od 162 do 324 korun.

Ministr Vojtěch na přímé dotazy novinářů reagoval slovy, že „to nevypadá ideálně, ale nežijeme v optimální době“. „Hrál tam roli čas, nicméně firmy kontrolujeme s celníky. Pokud by měly finanční problémy, věděli bychom to.“

Na tento podivný nákup kromě řady opozičních politiků reagovala v pátek dopoledne také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Jedno z řady vysvětlení, proč vláda tolik tlačí na prodlužování nouzového stavu: bez výběrového řízení si objednala ochranné pomůcky za 310 milionů korun od člověka zatíženého exekucemi a s firmou na virtuální adrese. Přitom v tu samou chvíli se nabízely desítky důvěryhodných českých výrobců, vůči kterým byla vláda nepochopitelně hluchá. Přesně z toho důvodu jsme od vlády chtěli slyšet odpovědi na naše otázky. A přesně z toho důvodu jsme je evidentně nedostali. Takže je jen otázka času, kdy na povrch vyplavou další skutečnosti. Zoufalost, na kterou doplácíme my všichni," zmínila na svém oficiálním profilu na Facebooku, který doposud sleduje 21.600 fanoušků.

Oficiální fotografie na oficiálním profilu

Doplňme, že komentář doprovodil i speciální vytvořený obrázek.

Jelikož se příspěvek líbil několika stovkám uživatelů, se zájmem nahlédly ParlamentníListy.cz také do diskusí. V nich se asi nejčastěji opakuje dotaz, zdali na toto chování vládního kabinetu opoziční TOPka podala trestní oznámení. „Tak proč to necháte? Musíte něco udělat, to není možný, že Babišovi všechno prochází,“ zazněl jeden z názorů. „Tak podejte trestní oznámení, máte-li v ruce jasné podklady, že je tato zakázka předražená. Nebo zas jen plácáte do vody?" ptal se jiný fanoušek. „Tak už víme, proč soudruh Hamáček s tím má problém,“ glosoval další.

Ani v jednom případě se do debaty nezapojila předsedkyně TOP 09, ani žádný administrátor jejím jménem. Bez povšimnutí tudíž zůstala i výzva fanouška, který by údajnou krádež v době nouze řešil radikálně: popravou. „V době nouze – krádež – předražovaní – bych potrestal zastřelením," napsal. Autor tohoto příspěvku o sobě mimochodem příliš informací nedává. Na svém profilu píše, že studoval Střední průmyslovou školu v Třebíči, a že „jsem spíše nesmělej obchodník s kožešinama, delší dobu jsem žil mimo ČR, proto omluvte mojí češtinu“.

Další pozoruhodností, jíž si naše redakce všimla, byla profilová fotografie předsedkyně TOP 09. Ta na ní zůstala bez roušky, v rudých šatech, a jak napsal jeden z našich čtenářů, „prý má hrubé košíky". Jednalo se zřejmě o podprsenku, jelikož totožný příspěvek má pod svou fotkou taky Pekarová Adamová.

Pokud se ještě jednou vrátíme ke zmínce o popravě, v komentářích není pouze jednou. „To lze přirovnat k rabování v USA po hurikánu Katrina. Armáda má právo je zastřelit," myslí si další z účastníků debatní seance. Také jeho názor zůstal bez reakce oficiálních míst TOP 09. V neposlední řadě je zajímavé zmínit, že stanovisko předsedkyně opoziční TOPky nepřebrala na Facebooku její vlastní strana. Ta má přitom 120 tisíc lajků.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…