Představte si, že nám na Hradčanech vznikne kousek Afriky... Svědectví z dnešní Paříže

04.08.2018 10:19

Spisovatel Benjamin Kuras se rozepsal pro server Neviditelnypes.Lidovky.cz o Macronově Francii.

Představte si, že nám na Hradčanech vznikne kousek Afriky... Svědectví z dnešní Paříže
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

„Macronova pozice je – po vylomeninách jeho arabského bodyguarda Benally mlátícího lidi na ulicích a vydávajícího se za policistu – ‚otupená‘, ale ne ‚otřesená‘, píše francouzský tisk. Nenapadá mě přesnější překlad brilantního francouzského rozlišení mezi écorné (znamenající doslova s ulomenými rohy) a ébranlé. To druhé slovo vyjadřuje stav nebezpečí blížícího se pádu způsobeného všelijakým otřásáním, natřásáním a protřásáním – branle,“ zmínil Kuras a neopomenul připomenout dohady o mileneckém vztahu Macrona s bodyguardem. „Branleur čili ‚protřásatel‘ totiž znamená taky onanista. Že by se do francouzských médií vracel lechtivý humor?“ zeptal se.

Celou kauzu pak také připomněl, když uvedl, že Macron se snažil Benallovo výtržnictví zatlouct do ztracena. „Následovaly fotky zobrazující vztahy Macrona s Benallou v atmosféře přátelské až intimní. I nakrkla se část parlamentu, prohlásila to za ‚státní aféru‘ typu Watergate a uspořádala hlasování o nedůvěře. To prohrála, takže Macron povládne dál, jen, pravda, s tím ulomeným rohem, jen co se zotaví z dovolené na Azurovém pobřeží,“ poznamenal Kuras.

Původní text ZDE.

A uvádí také, jak se jedno pařížské předměstí – St. Denis – mění v sud prachu, když tam tisíce migrantů žijí na hladině nezaměstnanecké bídy. „Zvuky a vůně Afriky – popisuje reportér Daily Mailu procházku neoficiální místní tržnicí. Změť arabštiny a afrických jazyků. 130 národností. Podezíravé až hrozivé pohledy na bělocha, který si troufl sem vejít. Zákaz fotografování. Imigrace mamutích rozměrů,“ všímá si Kuras slov bývalého premiéra Vallse. 

„A představme si takový kousek Afriky na Hradčanech. Není to tak za vlasy přitažené, jak se na první pohled zdá. St. Denis je srdcem francouzské národní historie. Dnes si sem troufne jen hrstka skalních odvážlivců. Skalní pesimisté se už tážou, jak dlouho ještě potrvá, než se bazilika promění v mešitu,“ uzavřel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

14:57 Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

Po neúspěchu Alexandry Udženiji ve volbě prvního místopředsedy ODS zavládl na víkendovém kongresu ne…