Preference SANEP: Drtivé vedení ČSSD

12.07.2011 11:44

Vítězem sněmovních voleb by podle volebního modelu společnosti SANEP z počátku července byli sociální demokraté, kterým by dalo hlas 34,5 procenta Čechů. Se ztrátou 16,7 procenta by za nimi skončila ODS. V dolní komoře by ještě usedli zástupci TOP 09, KSČM a KDU-ČSL. Vládní Věci veřejné by dostatečný počet hlasů pro vstup do sněmovny nedostaly.

Preference SANEP: Drtivé vedení ČSSD
reklama

Současná nejmenší vládní strana by získala jen 3,4 procenta hlasů, což je o ještě 0,3 procentního bodu méně než v červnu.

Z aktuálního průzkumu, jehož výsledky má ČTK k dispozici, vyplývá, že během posledního měsíce školního roku mírně posílily ODS a TOP 09. ODS se 17,8 procenta si polepšila o 1,5 procentního bodu, TOP 09 se ziskem 16,3 procenta posílila z červnových 15 procent.

Celý průzkum ZDE 

Více: Průzkumy SANEP

Komunisté se podle průzkumu drží se stabilními 14 procenty na čtvrtém místě žebříčku. Lidovci, kteří v posledních sněmovních volbách propadli, by z voleb počátkem července odešli se ziskem 5,3 procenta hlasů. Stejně jako v obdobném průzkumu z počátku června by tak překonali hranici, kterou je nutné překročit, aby se kandidující subjekt dostal do dolní komory. To by se už nepovedlo Věcem veřejným, které by volilo 3,4 procenta občanů. Údaje se však v obou případech pohybují v rámci statistické chyby, která podle SANEP činí asi 1,5 procenta.

Průzkum se uskutečnil v době od 30. června do 6. července a zúčastnilo se ho 18.344 ve věku 18 až 69 let.

V přepočtu na mandáty by většinu ve sněmovně mohla sestavit ČSSD spolu s komunisty se 109 poslanci. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by získaly dohromady 91 madátů.

Bělobrádek: Je to povzbuzující,mohlo by to být lepší

Lidovci, kteří v posledních sněmovních volbách propadli, by z voleb počátkem července odešli se ziskem 5,3 procenta hlasů. Na to však řekl ParlamentnímListům.cz předseda KDU - ČSL Pavel Bělobrádek, že nad těch pět procent je to číslo povzbuzující, ale mohlo by to být ještě lepší.

„Poslední průzkum Sanepu nám ale dal 5,7 procenta, takže se musíme zamyslet, jestli to je vůbec úspěch. Ale jakýkoliv návrat do sněmovny bude obrovským úspěchem, neboť se to dosud žádné straně v novodobé historii nepovedlo. Ale pokud můžu říct nějaký výsledek, který by byl pro nás naprosto fantastický, tak to bylo určitě překonat výsledek  z roku 2006, což není nic jednoduchého. Ale pokud se k této hranici přiblížíme, tak to budu považovat ne za úspěch, ale za fantastický úspěch," řekl Bělobrádek ParlamentnímListům.cz.

Pehe se nediví, že preference VV klesají

Politolog Jiří Pehe se chabému výsledku Věcí veřejných, která by získala jen 3,4 procenta hlasů, což je o ještě 0,3 procentního bodu méně než v červnu, ani nediví. „Ta strana je už ztracená pro českou politiku a také z důvodů, které měly málo společného s programem, i když vlastně VV žádný program, kromě boje proti korupci, neměla," sdělil Pehe ParlamentnímListům.cz.

„Tato strana navíc porušila i některá svá hesla, která měla před volbami, jako že bude bojovat s dinosaury a s korupcí, jenže to nakonec neprosadila jako prioritu vlády. Strana, která šla bojovat za očistu politiky, se navíc nakonec sama stala velmi podivným uskupením, což je vlastně ten hlavní důvod, kdy už nemá u voličů vůbec žádnou šanci," zmínil dále Pehe s tím, že VV přitěžuje také to, že nedokážou žádným způsobem věrohodně vysvětlit například nahrávku s Vítem Bártou a ekonomické propojení s ABL, anebo peníze od Bárty.

„Nebyly dosud ani vysvětleny podivné finance okolo Michala Babáka. Ty věci mohly politici z VV vysvětlit v poměrně krátké době, ale oni to nejen neudělali, ale evidentně postupují tím způsobem, který naznačuje, že se již rozhodli, že jsou v klinické smrti a že se budou pokoušet v rámci vládní koalice urvat, co se dá. Proto hovoří o tom, kolik budou mít náměstků, či kolik lidí v dozorčích radách," upozornil politolog.

Pravice těží z reformních programů

Mírné posílení pravice je podle něj také logické. „Tam jsou dva efekty. Jeden, že někteří voliči odešli od Věcí veřejných a pokud jsou pravicoví, tak pak dávají v těch průzkumech hlasy TOP 09 nebo ODS. Druhá věc je ta, že voliči navzdory těm skandálům zvláště v ODS dokážou ocenit, že si ty strany stojí za reformními programy a jdou tvrdě do nich. Oceňují pak to,  že ODS a ani TOP 09 z těchto pozic neustupují," dodal Pehe.

„Zaplaťbánbůh za to, že preference ODS stoupají a doufám, že to je trvalý trend a že se ten nárůst nezastaví. Část veřejnosti asi začíná chápat, že reformy jsou zásadními věcmi," řekl k mírně vzrůstajícím preferencím občanských demokratů ParlamentnímListům.cz místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Vidím.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe, olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejma: Bába a dědek překážejí! Fridrichová by létala jak holubička... Toto jsem zažil

7:24 Hejma: Bába a dědek překážejí! Fridrichová by létala jak holubička... Toto jsem zažil

„Mám takovej malej příběh s paní Norou...“ začal Ondřej Hejma svůj pravidelný pondělní pořad. Když h…