Přehledně: Výsledky jednání v Minsku, tyto úkoly dostala Ukrajina. A Putin vtipkoval o „nejlepší noci v životě“

12.02.2015 12:58

Světové agentury zveřejňují podrobnější informace k mírové dohodě podepsané v Minsku, na které se před několika desítkami minut shodly všechny zainteresované strany. Postupně se k jednáním vyjadřují i přímí účastníci jednání.

Přehledně: Výsledky jednání v Minsku, tyto úkoly dostala Ukrajina. A Putin vtipkoval o „nejlepší noci v životě“
Foto: kremlin.ru
Popisek: Z jednání v Minsku (zleva: Vladimir Putin, Francois Hollande, Angela Merkelová, Petro Porošenko)

Jak již Parlamentní listy informovaly, dohoda by měla vstoupit v platnost o půlnoci 15. února. Ukrajinská armáda by měla o dva dny později stáhnout z fronty těžké zbraně a proruští separatisté by se měli vrátit zpět na linii, která byla stanovena již při mírových jednáních loni v září. Mezi oběma stranami bude stanovena bezpečnostní linie v minimální šíři 50 km pro dělostřelectvo, 70 km pro raketomety a 100 km pro těžší zbraně. Dohlížením na dodržování podmínek stanovených v dohodě byla pověřena OBSE. Dohoda také předpokládá, že území Ukrajiny v nejbližší době opustí všichni příslušníci cizích vojsk, včetně dobrovolníků.

Svým podpisem souhlasila ukrajinská vláda i separatisté s tím, že budou do 19 dní propuštěni všichni zadržovaní váleční zajatci. Prezident Petro Porošenko se rovněž zavázal k tomu, že jeho země přijme právní úpravu, na základě které budou posíleny pravomoci regionů východní Ukrajiny. V rámci nového zákona by získali obyvatelé Doněckého a Luhanského regionu právo na sebeurčení, používání vlastního jazyka a posílena bude také pravomoc místních vlád. Změny v ukrajinské ústavě by měly být implementovány do konce roku 2015. Kyjev také souhlasil s tím, že se bude podílet na obnově ekonomických a sociálních vazeb, které byly v důsledku válečného konfliktu fatálně narušeny.

Po úspěšném zakončení rekordně dlouhého jednání zaznamenávají světové agentury reakce přímých účastníků. Vladimir Putin se nechal v nadsázce slyšet, že „nešlo o nejlepší noc v jeho životě“, ale je dle svých slov spokojen s tím, že se ráno podařilo dohodnout na všech klíčových otázkách. Podle Merkelové je výsledek jednání zábleskem naděje. „Neděláme si žádné přehnané iluze. Čeká nás ještě spoustu práce,“ prohlásila realisticky německá kancléřka. Její kolega, německý ministr zahraničí Franz-Walter Steinmeier zhodnotil jednání jako „mimořádně obtížná, protože každý věděl, co je v sázce“. Ministr také připustil, že dnešní dohoda nepředstavuje komplexní řešení, ani zvlášť průlomový okamžik. „Jde však o krok, který by nás mohl vést pryč od vojenské eskalace,“ dodal Steinmeier.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…