Přeji vám, aby vám neuřízli hlavy zaživa. Miloš Zeman odpověděl evropské komisi, která jej nazvala islamofobem

14.10.2015 5:41 odp.

Český prezident Miloš Zeman je velký islamofob. Alespoň podle komise při Radě Evropy, zabývající se „rasismem a intolerancí“. Sám prezident se k obvinění vyjádřil při své návštěvě Zlínského kraje. Je jím prý překvapen, protože netuší, co to znamená být islamofobem a jak je tento pojem vlastně definován.

Přeji vám, aby vám neuřízli hlavy zaživa. Miloš Zeman odpověděl evropské komisi, která jej nazvala islamofobem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Zlínského kraje zareagoval na tvrzení, že je islamofobem. Je tím prý překvapen, protože sám vůbec neví, co to ta „islamofobie“ vlastně je. „Pojem islamofobie nebyl nikdy korektně definován. Já mluvím proti islámskému radikalismu,“ vysvětloval při návštěvě firmy Kovárna Viva ve Zlíně.

„Takže přeji autorům této zprávy jediné: Aby jim někdo neuřízl zaživa hlavy,“ zakončil prezident své vyjádření.

Reagoval tak na tvrzení, které se objevilo ve zprávě komise Rady Evropy. Komise nese přesný název Evropská komise proti rasismu a intoleranci a ve středu vydala zprávu ostře kritizující české politiky.

„ECRI byla z četných zdrojů informována, že politické projevy nesnášenlivosti nejsou vzácným jevem, a to obzvláště v období kolem voleb. Nejčastějším cílem jsou Romové a imigranti, v nedávné době se však také muslimové stali oběťmi zvýšené islamofobie,“ píše se mimo jiné ve zprávě.

Jako největší islamofoby v české politice zpráva jmenovala poslance Tomia Okamuru a právě prezidenta Miloše Zemana. Pokud jde o něj, komise pozdvihla obočí nad některými jeho výroky včetně těch starších. „I samotný prezident je považován za otevřeného nositele protiislámských názorů; v roce 2011 údajně v rozhovoru pro jeden časopis prohlásil, že ‚umírněný muslim je contradictio in adjecto, neboli protimluv, stejně jako je contradictio in adjecto spojení umírněný nacista‘,“ píše se ve zprávě například.

„Rovněž prohlásil, že ‚islám není náboženstvím míru a už vůbec ne tolerance, nýbrž náboženstvím nenávisti‘,“ píše se ve zprávě. Na tu v České republice upozornila zejména nezisková organizace Člověk v tísni.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka, jav

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto si mají diváci myslet? Velká Rada smetla Noru Fridrichovou. Citlivé a výbušné téma „předžvýkáno“

16:30 Toto si mají diváci myslet? Velká Rada smetla Noru Fridrichovou. Citlivé a výbušné téma „předžvýkáno“

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se na svém úterním zasedání usnesla, že se ČT v pořa…