Přeji vám, aby vám neuřízli hlavy zaživa. Miloš Zeman odpověděl evropské komisi, která jej nazvala islamofobem

14.10.2015 17:41

Český prezident Miloš Zeman je velký islamofob. Alespoň podle komise při Radě Evropy, zabývající se „rasismem a intolerancí“. Sám prezident se k obvinění vyjádřil při své návštěvě Zlínského kraje. Je jím prý překvapen, protože netuší, co to znamená být islamofobem a jak je tento pojem vlastně definován.

Přeji vám, aby vám neuřízli hlavy zaživa. Miloš Zeman odpověděl evropské komisi, která jej nazvala islamofobem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Zlínského kraje zareagoval na tvrzení, že je islamofobem. Je tím prý překvapen, protože sám vůbec neví, co to ta „islamofobie“ vlastně je. „Pojem islamofobie nebyl nikdy korektně definován. Já mluvím proti islámskému radikalismu,“ vysvětloval při návštěvě firmy Kovárna Viva ve Zlíně.

„Takže přeji autorům této zprávy jediné: Aby jim někdo neuřízl zaživa hlavy,“ zakončil prezident své vyjádření.

Reagoval tak na tvrzení, které se objevilo ve zprávě komise Rady Evropy. Komise nese přesný název Evropská komise proti rasismu a intoleranci a ve středu vydala zprávu ostře kritizující české politiky.

„ECRI byla z četných zdrojů informována, že politické projevy nesnášenlivosti nejsou vzácným jevem, a to obzvláště v období kolem voleb. Nejčastějším cílem jsou Romové a imigranti, v nedávné době se však také muslimové stali oběťmi zvýšené islamofobie,“ píše se mimo jiné ve zprávě.

Jako největší islamofoby v české politice zpráva jmenovala poslance Tomia Okamuru a právě prezidenta Miloše Zemana. Pokud jde o něj, komise pozdvihla obočí nad některými jeho výroky včetně těch starších. „I samotný prezident je považován za otevřeného nositele protiislámských názorů; v roce 2011 údajně v rozhovoru pro jeden časopis prohlásil, že ‚umírněný muslim je contradictio in adjecto, neboli protimluv, stejně jako je contradictio in adjecto spojení umírněný nacista‘,“ píše se ve zprávě například.

„Rovněž prohlásil, že ‚islám není náboženstvím míru a už vůbec ne tolerance, nýbrž náboženstvím nenávisti‘,“ píše se ve zprávě. Na tu v České republice upozornila zejména nezisková organizace Člověk v tísni.


 

reklama

autor: Radim Panenka, jav

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…