Překvapivá čísla z Rakouska spojená s koronavirem, upozorňuje senátor-lékař

12.05.2020 20:39

Z rakouské Vídně přicházejí překvapivá čísla. Senátor a lékař-onkolog Jan Žaloudík upozornil, že koronavirus nezvýšil tamní úmrtnost.

Překvapivá čísla z Rakouska spojená s koronavirem, upozorňuje senátor-lékař
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rakouská vlajka
reklama

Senátor Jan Žaloudík upozornil na článek serveru Info.cz, který napsal, že podle údajů z Rakouska koronavirus nezvýšil tamní úmrtnost. Ukazují to statistiky, které ve Vídni sledují z týdne na týden. „Žádnou vyšší úmrtnost zatím ve Vídni neevidujeme,“ potvrdil v rozhovoru s agenturou APA šéf rakouských statistiků Klemens Himpele. Tento závěr prý platí jak pro lidi do 65 let věku, tak nad touto věkovou hranicí.

Anketa

Máte důvěru v Bezpečnostní informační službu (BIS) ?

4%
96%
hlasovalo: 18009 lidí
Vídeň na základě dlouhodobých odhadů vyjadřuje také predikce, kolik lidí by v tom či onom týdnu mohlo zemřít. Sleduje případné výkyvy od těchto prognóz a pátrá po jejich příčině. Ukázalo se tak například, že v době chřipkové epidemie z počátku ledna 2017 zemřelo ve Vídni skoro 400 osob starších 65 let, zatímco podle prognóz jich mělo být jen 300. Chřipka zde tedy sehrála negativní roli. U koronaviru se ale takovýto posun neprojevil.

První pacient, u něhož byla prokázána nákaza koronavirem, zemřel ve Vídni 12. března a dosud se stejnou nákazou zemřelo 96 lidí. Testy odhalily koronavirus u 2204 obyvatel rakouské metropole. Celková úmrtnost se oproti dlouhodobé prognóze ale nijak nezvýšila a v některých týdnech dokonce poklesla. Od začátku března se i v nejstarší věkové skupině držela na průměru, pak začala ve stejném srovnání klesat. V posledním týdnu, který statistici zatím zaznamenali, tedy mezi 20. až 26. dubnem, zemřelo ve Vídni 238 obyvatel starších 65 let, zatímco prognóza počítala až s 296 úmrtími,“ napsal server.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…