Premiér Babiš bude v Bruselu jednat o dlouhodobém rozpočtu EU i migraci

16.11.2018 6:28

Dlouhodobý rozpočet Evropské unie po roce 2020, migrační problematika a spolupráce s africkými zeměmi, ale také prodej hutí ArcellorMittal Ostrava budou mezi tématy dnešních jednání českého premiéra Andreje Babiše v Bruselu. Šéf vlády se kromě jiného setká s předsedy Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a Evropské rady Donaldem Tuskem.

Premiér Babiš bude v Bruselu jednat o dlouhodobém rozpočtu EU i migraci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a Tomáš Petříček
reklama

Vzhledem k dění kolem britského odchodu z EU v posledních hodinách a dnech je pravděpodobné, že se Babiš, především na schůzce s Tuskem, dotkne i této problematiky. Tusk ve čtvrtek svolal mimořádný summit EU k brexitu na neděli 25. listopadu, lídři 27 zemí bloku by na něm měli ze své strany potvrdit na technické úrovni předjednaný text dohody o britském odchodu na konci března 2019.

S Tuskem ale Babiš podle dostupných informací hodlá probrat také přípravu řádného summitu EU v prosinci. Právě na něm se má hovořit o dlouhodobém rozpočtu unie pro roky 2021 až 2027. Pro Česko jsou v této souvislosti důležitá pravidla a velikost strukturálních fondů, vláda také odmítá škrty ve společné zemědělské politice či stropy pro výši příspěvků na jednotlivé farmy.

Summit v prosinci bude také opět probírat postup reformy unijního azylového systému a migrační problematiku. Toto téma hodlá Babiš diskutovat s šéfem EK Junckerem, také v souvislosti s českým důrazem na pomoc africkým zemím, tedy státům, odkud migranti často do Evropy míří. Zabývat se tak budou také přípravou konference EU se státy Afriky v polovině prosince ve Vídni.

S komisařkou pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou chce český premiér probrat prodej ostravské huti ArcelorMittalu. Už dříve ji v dopise žádal, aby EK při schvalování kupce hutního podniku prozkoumala transakce s emisními povolenkami a investiční plán potenciálního kupce, britské firmy Liberty House. Nový majitel se nelíbí odborům hutní společnosti.

Babiš, který se setká také s českou komisařkou Věrou Jourovou, do Bruselu míří v době, kdy doma v ČR čelí politické krizi v souvislosti s nejnovějším děním kolem kauzy Čapí hnízdo.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

7:03 Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Nejen letitý poslanec Marek Benda, ale i většina komentátorů, jak z novinářského, ta…