Premiér Babiš rázně vstupuje do kauzy H-System. Budu mediátor, ohlásil po ranní schůzce s vyhazovanými družstevníky

25. 7. 2018 10:53

Premiér Andrej Babiš rázně vstoupil do nejnovějšího vývoje v kauze H-System. Po rozsudku Nejvyššího soudu, který přikazuje klientům stavební společnosti z Horoměřic, aby se do 30 dnů ze svých domů vystěhovali, se hned ráno sešel s jejich zástupci z družstva Svatopluk.

Premiér Babiš rázně vstupuje do kauzy H-System. Budu mediátor, ohlásil po ranní schůzce s vyhazovanými družstevníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš
reklama

Premiér Andrej Babiš se hned ve středu ráno sešel se zástupci družstva Svatopluk, které zastupuje klienty společnosti H-System, kteří si za své peníze po vyhlášení konkurzu dostavěli rozestavěné domy ve středočeských Horoměřicích. Nyní ale Nejvyšší soud rozhodl, že družstvo Svatopluk, které k tomu zřídili, získalo domy neoprávněně a stále patří do majetku společnosti H-System, toho času v konkurzu.

Jak informovala Česká televize, premiér Babiš zůstupcům družstva Svatopluk slíbil zprostředkování schůzky se správcem konkurzní podstaty společnosti H-System. Chtěl by mezi nimi působit jako mediátor.

Premiér byl na kauzu poprvé tázán v úterý těsně po rozsudku, když se jej na to ptali novináři na tiskové konferenci po jednání vlády. Premiér tehdy uvedl, že informaci dostal během jednání vlády a snažil se s ministrem spravedlnosti Kněžínkem vymyslet, jaké jsou možnosti revize verdiktu. K samotnému rozsudku se vyjádřil slovy „určitě je to jako nespravedlnost“.

Ministr Kněžínek, který s ním na tiskovku přišel, poté připomněl možnost stížnosti k Ústavnímu soudu, který by posoudil, zda rozsudek neporušuje základní práva obyvatel domů.

Za hnutí ANO promluvila i poslankyně a právní expertka hnutí Helena Válková. Bývalá ministryně spravedlnosti v telefonickém vstupu do Událostí, komentářů ČT řekla: „Nejvyšší soud dospěl k rozhodnutí, které podle mého názoru je velmi diskutabilní z hlediska toho, že právo na bydlení patří k základním lidským právům. Je to v rozporu s dobrými mravy“. Pak zapochybovala o tom, jak po takovém rozsudku mohou občané věřit v právní stát.

Nejvyšší soud se podle ní rozhodl jít úzce formalistickým výkladem a asi mu moc nevadilo, co je v základních principech Občanského zákoníku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

15:30 Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT

Na moderátora České televize Jakuba Železného se snesla vlna kritiky po tom, co se otřel o vyznamena…