Premiér Sobotka tvrdí, že ztráta Schengenu by vedla k vzestupu nacionalistů

16.12.2015 12:40

Schengenský prostor je vlajkovou lodí Evropské unie. Jeho ztráta by znamenala ztrátu důvěry v unii jako celek a nesla by s sebou větší ochotu Evropanů naslouchat nacionalistům a xenofobům, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerský předseda to napsal v dopise evropským lídrům před nadcházejícím summitem EU.

Premiér Sobotka tvrdí, že ztráta Schengenu by vedla k vzestupu nacionalistů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

"Evropská unie v současné době čelí jedné z nejtěžších výzev ve své historii. Migrační a uprchlická krize donutila mnohé členské státy, aby dočasně znovu zavedly kontroly na svých vnitřních hranicích. V sázce je schengenský prostor - jeden z hlavních úspěchů evropské integrace," upozorňuje český premiér.

Varuje také před vzestupem extremistů. "Politici, kteří se až do nedávné doby pohybovali především v temnějších koutech našich demokracií, těží ze strachu a nejistoty, které pociťuje mnoho našich občanů," píše v dopise. Evropa proto podle něj musí jednat rychle, aby obnovila důvěru občanů, jinak mohou být ochotnější "naslouchat nacionalistickým či dokonce xenofobním výkřikům falešných proroků".

Úsilí směřující k zachování schengenského prostoru by se podle Sobotky mělo zaměřit na plné a efektivní využívání agentury Frontex nebo efektivní revizi schengenského hraničního kodexu, který by měl poskytovat účinný rámec pro řízení pohybů přes vnější hranici Evropské unie. Český premiér požaduje také urychlení prací na konceptu "inteligentních hranic" a provádění sjednaného rámce pro spolupráci s Tureckem a africkými zeměmi jakož i posilování spolupráce a pomoci zemím na západobalkánské migrační trase.

Unijní summit se uskuteční ve čtvrtek a v pátek, kromě aktuální situace s uprchlíky se bude jednat i o ekonomických otázkách, například o energetické unii.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…