Premiér Sobotka ve velkém rozhovoru: Prezident se vzdaluje názorům ČSSD. Uprchlíci nejsou teroristé

19.12.2015 10:51

Předseda sociální demokracie a premiér Bohuslav Sobotka se v obsáhlém rozhovoru pro deník Právo mimo jiné vyjádřil ke slovům německé kancléřky Angely Merkelové, že východoevropské země jsou méně solidární s uprchlíky než ty západoevropské. Zároveň také hovořil o svých sporech s hlavou státu Milošem Zemanem.

Premiér Sobotka ve velkém rozhovoru: Prezident se vzdaluje názorům ČSSD. Uprchlíci nejsou teroristé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

S předsudkem Angely Merkelové, že východoevropské země jsou méně solidární, bojuje Sobotka podle svých slov celý rok. „Snažím se s Němci intenzivně mluvit, s bavorským premiérem, se saským premiérem, teď jsem byl na sjezdu SPD, která podporuje otevřený přístup k uprchlíkům. Snažím se, aby paní Merkelová příští rok přijela do České republiky. Sám jsem ji za poslední dva roky dvakrát navštívil v Berlíně,“ uvedl. Sám obhajuje naši vlast, že jsme například výrazně přispěli do všech transfondů pro Blízký východ, pro Afriku, pro Sýrii. „Angažujeme se ve třetích zemích, podporujeme uprchlické tábory, podpořili jsme Maďary, Slovince, Srby. Nikdo nemůže tvrdit, že Česká republika nebo země V4 nejsou solidární,“ uzavřel tuto otázku.

Spor s prezidentem Milošem Zemanem se rozhořel po 17. listopadu, kdy Sobotka hlavu státu zkritizoval za to, že na Albertově vystoupil vedle předsedy hnutí Blok proti islámu Martina Konvičky. „Každý politik je kritizovatelný. Jestli bude pan prezident dělat takové chyby, jaké se dopustil 17. listopadu, když se postavil po bok extremistů, tak musí počítat s tím, že jako předseda vlády se vyjádřím. Já přece nemůžu mlčet a tvářit se, že jsem nic neviděl,“ pustil se opět do prezidenta Sobotka. Podle něj však nejde o spor, ale o jiný názor na to, jak se má hlava státu chovat v den státního svátku.
 
Sobotka se také nechal slyšet, že část podporovatelů Miloše Zemana z řad sociální demokracie, kteří jej před dvěma lety volili, dnes kroutí hlavou. „To není věc, kterou bych jako předseda sociální demokracie ovlivňoval. Oni sledují postoje pana prezidenta a zdá se, že se jim pan prezident vzdaluje,“ řekl.
 
Jedním z apelů, který Sobotka na hlavu státu má, je rozlišování mezi muslimy a teroristy, mezi muslimy a islamistickými radikály, mezi uprchlíky a teroristy. „Rétorika ústavních činitelů je důležitá. Není možné házet uprchlíky a teroristy do jednoho pytle. Neexistuje tu princip kolektivní viny. Měl by to rozlišovat i pan prezident,“ nechal se slyšet premiér s tím, že k této otázce jistě dojde i při tradičním novoročním obědě v Lánech.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…