Premiér bude jednat s kraji o financování růstu mezd řidičů

17.01.2017 6:19

Navýšení mezd řidičů linkových autobusů a jeho financování dnes projedná premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se zástupci hejtmanů. Vláda loni rozhodla o růstu mezd řidičů autobusů zhruba o třetinu od letošního ledna a kraje hledají způsob, jak zapracovat navýšení do smluv s dopravci a najít desítky milionů korun potřebné pro růst mezd. Protože zvýšení minimálních mezd prosadila vláda, chtějí kraje získat od státu příspěvky na dorovnání plateb pro autobusové dopravce.

Premiér bude jednat s kraji o financování růstu mezd řidičů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

S předsedou vlády bude jménem Asociace krajů hovořit například Oldřich Bubeníček (KSČM), hejtman Ústeckého kraje, kde kvůli nejasné situaci kolem zvyšování mezd hrozí stávka řidičů. Dopravci v regionu podle odborářů nemají na zvýšení mezd peníze. Kraj sice peníze má, ale hledá legální cestu, jak platby na mzdy navýšit. Úpravy smluv s dopravci proto nechá posoudit Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Se Sobotkou budou jednat také jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD), středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Řidiči linkových autobusů proti nízkým mzdám protestují od října 2015. Od začátku letošního roku vláda zvýšila minimální mzdy pro řidiče ze 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Řidičům by se rovněž měl zvýšit příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 korun na hodinu na 88 Kč nebo jim byl nově zaveden příplatek 6,60 Kč za hodinu za práci v náročném prostředí.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

15:35 Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

V první hodině Otázek Václava Moravce v České televizi se utkali první místopředseda hnutí ANO a pos…