Přes ČR se mají převalit statisíce běženců. Už i diplomaté mluví o velkých problémech

06.06.2015 7:15

Statisíce utečenců se provalí v napěchovaných letadlech nad Českou republikou. Německo a Francie totiž plánují, že utečence, kteří míří do západní Evropy, budou vracet zpět na východ a jih Evropy. Informuje o tom dnešní MF Dnes.

Přes ČR se mají převalit statisíce běženců. Už i diplomaté mluví o velkých problémech
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na náměstí Svobody se sbírá pomoc pro běžence z východu Ukrajiny

Největší nebezpečí zavalení utečenci hrozí podle MF Dnes Maďarsku. „Maďarsko během léta očekává přísun přibližně 160 tisíc až 200 tisíc uprchlíků, kteří se na palubách charterových letadel vrátí z Německa, Švýcarska a Francie,“ prohlásil místopředseda vládnoucího Fideszu Lajos Kosa. Ten prý čerpá z informací úřadů daných zemí.

Podle Paříže, Berlína a Bernu bude využito pravidla Schengenu, ve kterém je určeno, že azylové řízení s imigranty ze třetích zemí má probíhat v tom státě EU, do něhož vstoupí přistěhovalec jako do prvního. A tím je právě Maďarsko. To už letos zasáhla vlna migrantů z Kosova, ze Sýrie, Iráku nebo Afghánistánu, jde o více než 50 tisíc utečenců.

Návratem běženců do Maďarska však hrozí problémy i u nás. „Nejméně část z těchto lidí bude volit cestu přes Česko, z čehož vyplývá mnoho bezpečnostních rizik. Byť u nás asi žádní nezůstanou,“ varuje nejmenovaný český diplomat.

Podle Ondřeje Mocka z Asociace pro mezinárodní otázky je nutné přijmout celoevropské řešení, kdy klíčové nebude rozdělovat imigranty po státech EU, ale uhlídat vnější hranici Unie. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

4:46 „Ty hyeno, ty bezpáteřní *****. Flušeš lidem do obličeje. Už jsi byl za Zemanem ve špitále, ty *****?!“ Vystrčil dostává vzkazy. My je všechny máme

Předseda Senátu, držitel mnoha politických funkcí, zástupce ODS Miloš Vystrčil, se ještě ani neprobr…