Přesluhující důchodce Zeman volí ČSSD, mířící do starého železa. Martin Fendrych v tom vidí symboliku

04.03.2019 19:50

Komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych zhodnotil poslední sjezd ČSSD. V Lidovém domě pravděpodobně nebudou mít radost, protože publicista při pohledu do sjezdového Hradce Králové dospěl k závěru, že partaj patří do starého železa.

Přesluhující důchodce Zeman volí ČSSD, mířící do starého železa. Martin Fendrych v tom vidí symboliku
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Roman Onderka a Jan Hamáček- nový vedoucí tandem ČSSD
reklama

Staronový předseda ČSSD Jan Hamáček si spolu se svým statutárním místopředsedou Romanem Onderkou a dalšími kolegy pochvaloval, že se strana odrazila ode dna a znovu se mluví o jejích nápadech. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ze sjezdu hlásila, že zde panuje skvělá nálada.

Komentátor Martin Fendrych však nadšení sociálních demokratů nesdílel. Když měl shrnout dění na sjezdu, dospěl k závěru, že sociální demokracii schází energie, průrazná síla a začíná připomínat občana na penzi. „Byl to sjezd partaje nejen na dně, byť vládní, ale taky partaje ‚v důchodu‘. To důchodcovství (omlouvám se všem aktivním, tvůrčím penzistům) tkvělo v tom, že hlavní postavy v podstatě nic nového, čerstvého nenabídly, nové voliče mohly jen stěží oslovit,“ napsal nekompromisní Fendrych.

ČSSD prý opakuje stále dokola stejná klišé a nabízí jen málo nových tváří. Hamáček i Onderka, vedoucí dvojka, patří k matadorům naší politické scény. Nejvýraznější tváří na sjezdu byl nepolitik Josef Středula, rázný odborář.

„Když vystoupil host Josef Středula, byl konkrétní jak vrtačka u zubaře, mluvil o inspiraci v Německu (ve státě, na který se u nás roky trapně, zakomplexovaně nadává). Češi během svého aktivního života odpracují o devět let více než Němci. V Německu má pracující nárok na šest týdnů stoprocentní nemocenské, pak se tedy logicky nemusí bát, že po vyléčení padne do rukou exekutora. Minimální mzdu mají Češi druhou nejnižší ze všech zemí, v nichž je minimální mzda ustanovena. Středula zopakoval svoje téma (které od něj ČSSD částečně okopírovala), totiž jak mizerně jsou mnozí zaměstnanci u nás stále dál placeni. Nabídl konkrétní příklad švédské firmy v Česku, kde lidé za dřinu berou 15 tisíc hrubého měsíčně, zlomek toho, co její zaměstnanci vydělávají ve Švédsku (kuřecí firmy Agrofertu cudně vynechal),“ napsal Fendrych.

Některé občany mohl zajímat i projev prezidenta republiky Miloše Zemana, ale ani ten ničím nepřekvapil. Rýpal do ministra zahraničí Tomáše Petříčka a slíbil ČSSD, že ji bude volit. To podle komentátora není nic překvapivého. Důchodce oznámil, že bude volit stranu, která patří na penzi.

„Zeman opět přesvědčil, že už šest let těžce přesluhuje. A dále víme s jistotou, že za této hamáčkovsko-onderkovské konstelace se sociální demokracie hlavním vchodem do Strakovy akademie nevrátí,“ shrnul svůj dojem ze sjezdu autor.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT? Ty zrůdy? Ringo Čech odpálil bombu. Trestají ho za Zemana. Padlo jedno jméno

17:57 ČT? Ty zrůdy? Ringo Čech odpálil bombu. Trestají ho za Zemana. Padlo jedno jméno

Moderátor Luboš Xaver Veselý si do svého pořadu pozval bubeníka, textaře, herce a spisovatele, také …