Přestat lhát. Vakcína nefunguje. Profesor Beran: Vše jinak

22.11.2021 12:21

Podle profesora Jiřího Berana je třeba změnit přístup k očkování. Testovat by se měli pouze ti, kteří mají příznaky. „Je nezbytné opustit kampaně, které vyzývají k očkování dětí, mladých a zdravých lidí vakcínou, jež byla vyvinuta na originální virus – a na několikátou antigenní variantu prostě nefunguje,“ doporučuje také epidemiolog na stránkách MF DNES. A ponechal by testování antigenními testy, protože ty dobré prý dokáží zjistit, zda je člověk infekční. Ale hlavně, potřeba jsou odvážní politici, kteří nebudou slepě opisovat od sousedů, myslí si Jiří Beran.

Přestat lhát. Vakcína nefunguje. Profesor Beran: Vše jinak
Foto: Repro XTV
Popisek: Vakcinolog, profesor Jiří Beran

Anketa

Líbil se vám proslov Karla Janečka na Českém slavíkovi?

61%
28%
hlasovalo: 33401 lidí
Profesor Beran říká, že šíření viru v populaci není možné zabránit a že je třeba se s virem naučit žít. Podle něho je potřeba se soustředit na oblasti, které jsou prozatím zanedbávány. Testovat je potřeba jen ty, kdo mají příznaky nemoci. A trasování je třeba omezit pouze na seniory, protože u nich mimo jiné hrozí riziko, že nakazí další seniory.

„Současné extenzivní testování vyčerpává testovací kapacity tak, že právě osoby z rizikové skupiny, které mají klinické příznaky onemocnění, musí i několik dní čekat na provedení PCR testu. To je určitě nepřijatelné. Omezené testování bezpříznakových osob bude znamenat přesun od planého testování k cílenému potvrzování diagnózy skutečného onemocnění, a to je žádoucí,“ zdůvodňuje svůj návrh Beran.

Epidemiolog také doporučuje změnu přístupu ohledně kampaně: „Je nezbytné opustit kampaně, které vyzývají k očkování dětí, mladých a zdravých lidí vakcínou, jež byla vyvinuta na originální virus – a na několikátou antigenní variantu prostě nefunguje.“ Podle něho je potřeba si přestat lhát. Očkování rizikové skupiny by ponechal, protože tam snižuje šanci, že bude mít dotyčný vážný průběh.

Kromě toho Beran volá i po sjednocení přednemocniční péče, která by měla mít za úkol řešit tři komplikace, které se rozvíjejí v prvním týdnu onemocnění, tedy pokles bílých krvinek, změna srážlivosti krve a druhotný zápal plic.

„Ve vysokém procentu se dostávají pacienti s těmito komplikacemi pozdě do nemocnice, a to je špatné. Protokol léčby musí obsahovat léky, které při týdenním empirickém podání nejsou schopné poškodit žádného pacienta, ale budou schopny pomoci významnému procentu nemocných předejít vzniku komplikace – a tím i hospitalizaci,“ říká.

Beran kvituje postup hygieniků v Praze, kteří při trasování zjišťují i přítomnost chronických onemocnění a pokud je pacientovi nad 60 let, doporučí mu, aby kontaktoval praktického lékaře ohledně doporučení aplikace monoklonálních protilátek. I to podle něho zabrání dalším hospitalizacím. Co se týče praktiků, ti by podle Berana také měli dostávat upozornění od centrálního řídícího týmu, pokud by někdo z jejich pacientů vyšel v testu pozitivní.

Profesor si také stojí za tím, aby se testovalo antigenními testy. „Ty kvalitní, jež se například používaly na olympiádě v Tokiu, ukazují totiž, zda je nemocný schopen někoho nakazit. To bohužel PCR testy bez uvedení cyklu prostě neumějí, jsou drahé a časově náročné,“ vysvětlil. Pokud jde o školy, tam by posílal domů pouze ty, kteří mají příznaky a pozitivní PCR test. Místo karantény by ostatní děti ve třídě otestoval antigenními testy.

Naopak nevidí jako řešení lockdown, který sice omezí počet pozitivně testovaných, ale jen odsouvá potřebná řešení. „Jsme v těžké době, a proto potřebujeme také odvážné politiky, kteří nebudou slepě opisovat u sousedů, ale přijdou s novým a cíleným řešením, jež nakonec bude inspirací i pro ostatní státy,“ vzkazuje Jiří Beran.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…