Prestižní americký deník: MMF má vzkaz pro eurozónu. Velmi nemilý

15.07.2015 15:41

Mezinárodní měnový fond (MMF) dal ve svém nejnovějším stanovisku k otázce udržitelnosti řeckého dluhu najevo, že se nebude moci podílet na novém záchranném programu pro Řecko, pokud evropské země Aténám výrazně nesníží dluhovou zátěž. Je to ale také chvíle typu "císař je nahý", která může eurozónu konečně přimět k tomu, aby přešla k fiskální unii, nebo se rozpadla.

Prestižní americký deník: MMF má vzkaz pro eurozónu. Velmi nemilý
Foto: repro IMF.com, tan
Popisek: Mezinárodní měnový fond (ústředí ve Washingtonu na snímku) je mezinárodní organizace přidružená k OSN, jež si klade za cíl usnadňovat mezinárodní měnovou spolupráci

Zpráva fondu konstatovala, že kvůli upuštění od reforem v posledním roce a zejména v důsledku uzavření řeckých bank před dvěma týdny přestal být řecký dluh udržitelný a stal se "vysoce neudržitelným". Do udržitelného stavu jej může nyní podle MMF dostat jen podstatně hlubší zmírnění dluhu, než o jakém byla Evropa dosud ochotna uvažovat.

Přímé platby ostatních vlád Aténám?

Suchá zpráva MMF předpovídající vývoj řeckých veřejných financí je podle autora v podstatě přiznáním, že eurozóna ve své současné podobě nemůže fungovat. Předkládá tři možná řešení řeckého dluhu a všechna z nich se podle něj rovnají fiskální unii. V ní by bohatší země předávaly peníze na podporu řecké ekonomiky, což ovšem země ze severní části Evropy odmítají jako příliš nákladné.

"Ale počkat," mohli bychom namítnout. "MMF přece nevolá po fiskální unii; volá po zmírnění dluhu." Jakmile ale bude program úlevy řeckého dluhu dostatečně rozsáhlý, už to podle autora nebude fakticky žádný rozdíl; v obou případech jde o to, že ostatní země eura budou dávat Řecku peníze.

Však také jednou z možností navrhovaných fondem jsou "každoroční transfery do řeckého rozpočtu", to znamená přímé platby ostatních vlád Aténám, což je jasná fiskální unie. Hlavní doporučovanou možností je ale prodloužení období, po něž by Řecko zemím eurozóny nesplácelo žádné úroky ani jistinu, do roku 2053. To není tisková chyba. Podle tohoto scénáře by Řecko Evropě nic nesplácelo, dokud by Justinu Bieberovi nebylo 59 let. To je podle komentátora jen fiskální unie pod jiným názvem.

Reálné náklady Evropy na udržení řeckého členství v eurozóně

Třetí předkládanou alternativou je zrušení části řeckého dluhu, což sice Německo důrazně odmítá, avšak fiskální unii to připomíná nejméně ze všech možností. Odpuštění dluhu je sice jednorázový fiskální transfer, teoreticky by se ale odehrál pouze jednou a Řecko by po něm mělo stát na vlastních nohou. I tak by ale Řecko bylo závislé na úvěrech od evropských vlád za příznivých podmínek, i když ne tak příznivých jako podle scénáře "starého Biebera".

Zpráva ukazuje reálné náklady Evropy na udržení řeckého členství v eurozóně: evropské vlády budou muset dávat Řecku peníze v té či oné formě a nikdy je nedostanou zpět, píše komentátor.

Základní alternativou takového výsledku je samozřejmě odchod Řecka z eurozóny, což by ale pro evropské věřitele bylo rovněž drahé, protože by mohli očekávat, že jim Řekové budou splácet v devalvovaných drachmách, pokud vůbec budou splácet. To je důvod, proč jsou evropské vlády ochotny platit za udržení Řecka cenu, jakou MMF nastínil.

Činitelé MMF přitom říkají, že nemohou předstírat, že by nový záchranný balík vedl k zotavení řecké ekonomiky a k tomu, že by Řecko nakonec všechno splatilo. Pokud si Řecko ponechá euro, bude potřebovat mnohem více finanční podpory, než pondělní dohoda eurozóny s Aténami připouštěla, a MMF evropské vlády žádá, aby to jasně přiznaly, napsal komentátor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…