Prezident Klaus napsal do novin: Toto je cena za Schengen, říkali jsme to léta. Teď se chovejme jako jeden národ

13.03.2020 14:07

Exprezident Václav Klaus se prý nechce pouštět do hodnocení pandemie koronaviru, neboť není epidemiologem. Nezdráhal se však pustit se do EU. Šíření koronaviru je podle něj daní za to, že jsme si odvykli ukazovat pas na hranicích. Klaus má za to, že volný pohyb osob po EU není výrazem svobody, ale znamená obrovské riziko.

Prezident Klaus napsal do novin: Toto je cena za Schengen, říkali jsme to léta. Teď se chovejme jako jeden národ
Foto: Vít Hassan
Popisek: Exprezident Václav Klaus na Vítkově při příležitosti výročí vzniku Československa
reklama

Velmi zřetelně se ukazuje výše ceny za nadměrnou otevřenost světa, za to, že na hranicích nemusíme ukazovat pas. Je to cena za Schengen, tedy za Evropu bez hranic, což jsme se někteří snažili nahlas říkat už dlouhá léta. Většině lidí toto nebezpečí nevysvětlila ani obří vlna masové migrace v roce 2015 a nejsem si jist, zda to většině lidí dostatečně ozřejmí pandemie koronaviru. To, že nemůžeme kontrolovat, kdo a odkud do našeho státu přichází, není žádné vítězství svobody, ale obrovské riziko a potenciální prohra nás všech. Jistě si všichni povšimli, že dnes nikdo nehovoří o Evropské unii,“ napsal Václav Klaus v textu uveřejněném na stránkách Institutu Václava Klause, který vyšel také v MF Dnes.

Proto považuje opatření, která přijala vláda Andreje Babiše (ANO), která omezila cestování, za správná. Různá karanténní opatření sice koronavirus neporazí, ale pomohou zpomalit rozšíření nemoci. Ale vzhledem k tomu, že zatím v tuto chvíli neexistuje lék, je podle Klause namístě projevit ohleduplnost vůči starším občanům, kteří jsou nejvíc ohroženi, a dodržovat jak všechna vládní nařízení, tak základní hygienické návyky.  

Někdejší prezident však své spoluobčany také varoval, že vedle boje s koronavirem musí také pečovat o svou svobodu.

„Zranitelnost dnešního globalizovaného světa je obrovská, blíží se zranitelnosti člověka s vážnou plicní chorobou. Očekávejme nejen nemalé důsledky krátkodobé, protože se jedná o velký exogenní šok jak na nabídkové, tak na poptávkové straně ekonomiky, očekávejme i dlouhodobé důsledky ve směru dalšího posílení role státu v ekonomice a dalšího potlačení trhu. To bývá důsledkem všech válek, krizí a mimořádností. Lidská svoboda je vždy potlačována. Jde o to, aby ta v krizi zavedená opatření nezůstala navždy, ekonomové se na základě zkušeností bojí tzv. efektu západky (co se jednou zavedlo, zůstane navždy),“ uvedl Klaus.

V prvé řadě je ale podle jeho názoru třeba zapomenout na rozpory, které mezi sebou máme a jako národ se semknout.

„Přijměme dnešní krizovou situaci jako příležitost bořit příkopy uvnitř naší země s vědomím, že jsou věci důležitější než ty zdánlivě aktuální politické. Chovejme se jako příslušníci jednoho národa,“ apeloval na své spoluobčany Klaus.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poradci za půl milionu měsíčně a pak tohle... Petr Žantovský je ohromen nepovedeným útokem Hřiba na Hrad. I ČT kvůli tomu „zalezla“

7:35 Poradci za půl milionu měsíčně a pak tohle... Petr Žantovský je ohromen nepovedeným útokem Hřiba na Hrad. I ČT kvůli tomu „zalezla“

TÝDEN V MÉDIÍCH Čím dál silněji se francouzští politici a intelektuálové vymezují vůči idejím, přich…