Prezident Miloš Zeman jmenuje 24 soudců obecných soudů

17. 12. 2013 6:14

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě na návrh vlády jmenuje 24 nových soudců obecných soudů České republiky. Čtyřicítku nových soudců přitom Zeman jmenoval teprve nedávno, před necelými dvěma měsíci. Byl mezi nimi například bývalý ústavní soudce Miloslav Výborný.

Prezident Miloš Zeman jmenuje 24 soudců obecných soudů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Návrh na jmenování nových soudců projednala vláda v demisi minulý týden. Nováčci mají nahradit ty, kteří z justice do konce února příštího roku odejdou, ať již kvůli vysokému věku nebo z jiných důvodů. Mezi navrženými kandidáty je 15 žen a devět mužů, až na jednu výjimku jde o třicátníky. Polovina z nich jsou asistenti soudců, šest přichází z advokacie a tři doposud působili jako justiční čekatelé.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová na soudce navrhla také jednoho firemního právníka, jednoho vyššího soudního úředníka a jednoho žalobce z Okresního státního zastupitelství v Ústí nad Labem. Nejvíce kandidátů má posílit soudy v Ústeckém kraji.

Podle posledních statistik platných k 1. listopadu je v České republice 3056 soudců, což je o sedm méně, než kolik existuje tabulkových míst. K poslednímu dni letošního roku zanikne kvůli dovršení věku sedmdesáti let mandát osmi soudcům. Do konce února se dalších 16 soudců funkce vzdá.

Nové soudce jmenuje prezident, jeho rozhodnutí však ke své platnosti podle Ústavy vyžaduje spolupodpis premiéra. Václav Klaus jako prezident časté nástupy nových soudců kritizoval, jejich počet podle něj příliš rostl. Celkem jich nicméně Klaus za svá dvě funkční období jmenoval skoro 800. Spory vyvolalo v roce 2005 Klausovo odmítnutí jmenovat 32 čekatelů na funkci soudce kvůli tomu, že jim ještě nebylo 30 let.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…