Prezident Zeman jednal v Lánech s premiérem Babišem

05.11.2020 15:30

Prezident Miloš Zeman jednal v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Schůzka začala ve 14.00. ČTK to dnes sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle serveru Blesk Zprávy jsou tématem aktuální situace a konzultace. V 15.00 Zeman přijal ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Zeman Babiše přijímá pravidelně každý měsíc, scházejí se u večeře. Dnešní setkání ale mezi pravidelná jednání nepatří.

Prezident Zeman jednal v Lánech s premiérem Babišem
Foto: Repro ČT24
Popisek: Prezident Miloš Zeman během projevu dne 28. října 2020

„Jde o aktuální setkání, které bylo dohodnuto v průběhu tohoto týdne,“ uvedl ke schůzce Ovčáček.

Babiš byl naposledy v Lánech 23. října kvůli odvolání bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Na setkání tehdy prezidentovi navrhl, aby nově zdravotnictví řídil Jan Blatný. Minulý čtvrtek se pak také zúčastnil jmenování nového šéfa tohoto resortu.

Zeman dnes odpoledne bude jednat rovněž s ministryní financí Schillerovou. Tématem bude návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda předložila Sněmovně se schodkem 320 miliard korun.

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu doporučil Sněmovně, aby schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Na příjmech má stát vybrat 1 488 miliard korun a vydat má 1 808 miliard.

Výbor doporučil přijmout Babišův návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo ní by se měly hrubé mzdy zaměstnanců zdaňovat sazbou 15 procent a u příjmů asi nad 140 000 korun měsíčně sazbou 23 procent. S dopadem změn přitom návrh rozpočtu nepočítá a podle předlohy by měl činit výpadek příjmů asi 52 miliard korun.

K návrhu vicepremiéra a předsedy koaliční ČSSD Jana Hamáčka, který předkládá sazby 19 a 23 procent, zaujal výbor negativní stanovisko. Také Ministerstvo financí jeho návrh odmítlo. Podle koaliční smlouvy přitom mají vládní strany předkládat zákony o změnách daní a zákony s velkým dopadem do veřejných rozpočtů pouze společně.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Federalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi

10:44 Federalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi

Mnozí čeští politici zaujímají odmítavý postoj k úmyslu rodící se vlády budoucího německého kancléře…