Prezident Zeman podepsal novelu, která ústavním soudcům výrazně zvedne plat

13.08.2014 14:41 | Zprávy

Ústavním soudcům se výrazně zvedne plat. Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal novelu zákona o soudech a soudcích, podle níž se bude plat ústavních soudců určovat ze stejného základu jako u ostatních soudců. Doposud se jejich plat odvíjel z nižšího základu jako u poslanců či ministrů, a proto ústavní soudci dostávali méně peněz než mnozí soudci nižších instancí.

Prezident Zeman podepsal novelu, která ústavním soudcům výrazně zvedne plat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Ústavního soudu

Novela měla původně přispět jen k obměně předsedů kolegií nejvyšších soudů. Ve sněmovně se k ní však přidaly přílepky včetně zvýšení platů ústavních soudců. Senát minulý měsíc návrh ani neschválil, ani nezamítl a poslal jej hlavě státu. Zeman přitom už v květnu senátory požádal, aby pomohli platy ústavních soudců zvýšit.

Podotkl tehdy, že ačkoliv ústavní soudci představují elitu soudnictví, mají nižší odměnu než místopředsedové krajských soudů. Navrhoval snížit výdaje Úřadu pro ochranu osobních údajů a finance využít na přidání ústavním soudcům.

Rychetskému se zvedne plat na 211 tisíc korun

Hrubý měsíční plat předsedy Ústavního soudu i s náhradami se po novele zvýší ze 169.300 na 211.000 korun. Místopředseda bude pobírat 181.900 místo 146.000 korun. Plat s náhradami ústavního soudce - předsedy senátu vzroste ze 122.200 na 152.300 korun. Například předsedové Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu nyní mají i s náhradami 194.200 korun, místopředsedové 165.900 korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš to neumí, Babiš je pro Trumpa, Babiš by neměl být premiér. Lipavský měl jedno téma

18:00 Babiš to neumí, Babiš je pro Trumpa, Babiš by neměl být premiér. Lipavský měl jedno téma

Expremiér Andrej Babiš (ANO) by podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestraník za ODS) „neměl b…