Prezident Zeman předal bojový prapor armádním spojařům

03.10.2018 12:45

Armádní spojaři mají od dnešního dne vlastní bojový prapor. Agentuře komunikačních a informačních systémů (AKIS) ho propůjčil prezident Miloš Zeman. Slavnostně jej dnes zástupcům agentury v Domě armády předal náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Prezident Zeman předal bojový prapor armádním spojařům
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

"Propůjčení bojového praporu je jednou z nejvyšších poct, které se vojenskému útvaru může vůbec dostat," řekl Kaše, který v minulosti jako spojař působil a stal se prvním ředitelem AKIS, která byla založena v roce 2013. Kaše uvedl, že snaha získat bojový prapor pro agenturu začala v roce 2014. Předáním praporu se podle něj agentura stala plnohodnotným vojenským útvarem české armády.

"Je to zavazující pro všechny příslušníky Agentury komunikačních a informačních systémů, jak pro vojáky z povolání, tak pro občanské zaměstnance nejen v tom obecném sloužit vlasti, ale zejména v tom konkrétním, to znamená zabezpečit kvalitní plnění úkolů," řekl ČTK ředitel AKIS František Ridzák.

Čeští armádní spojaři spojují začátek své historie s koncem října 1917, kdy se součástí československých legií stala Československá telegrafní rota. Na starosti měla následně spojení podél celé transsibiřské magistrály. Zároveň podle Vojenského historického ústavu (VHÚ) další spojaři v nově vzniklém Československu zajišťovali spojení se světem. První rádiovou stanici zřídili na Petříně. "Již 10. prosince 1918 navázali pravidelné spojení s francouzskou stanicí umístěnou na Eiffelově věži. Dnes je již těžké si představit, že tato stanice v následujících letech představovala jediné rychlé spojení Československa s evropskými státy," uvedl VHÚ na svých webových stránkách.

AKIS je nyní podle Ridzáka přímo podřízena náčelníku generálního štábu. Slouží v ní téměř 1000 vojáků a přes 400 občanských zaměstnanců. Na starosti mají zajištění komunikace a přenosu informací v armádě. "Agentura je provozovatelem hlavních informačních systémů. Součástí provozování informačních systémů dnes je i kybernetická bezpečnost," poznamenal Ridzák. AKIS tak má k dispozici i jednotku, která dohlíží na bezpečnost armádních systémů.

Ridzák uvedl, že narůstá důležitost IT podpory ve vojenských operacích, kdy je třeba zajistit přenos důležitých informací získávaných například prostřednictvím dronů či pasivních i aktivních radarů. Hlavní podporu pro tento přenos má na starosti právě AKIS.

Informačních specialistů je podle Ridzáka obecně nedostatek. Za velkou výzvu do budoucna proto označil udržet personál v potřebné kvalitě.

 


 

reklama

autor: jav, čtk

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

8:21 Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

Ani nenastoupil. Německý europoslanec Markus Pieper měl reprezentovat v EU malé a střední podniky. J…