Prezident Zeman promluvil v Číně o ekonomické spolupráci. Je prý svíčkou, která zachrání svět od katastrofy

14.05.2017 9:16

Prezident Miloš Zeman promluvil na čínském fóru o nové Hedvábné stezce – Belt and Roud Forum – a označil ji za velmi ambiciózní a velmi nákladný projekt, který napomůže dalšímu propojování Asie, Afriky a Evropy prostřednictvím obchodu. Podle Zemana jde o jakousi obdobu amerického poválečného Marshallova plánu, ale mnohem rozsáhlejší, až dvanáctkrát.

Prezident Zeman promluvil v Číně o ekonomické spolupráci. Je prý svíčkou, která zachrání svět od katastrofy
Foto: Hanka Brožková KPR
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman a prezident ČLR Si Ťin-pching

„Nová Hedvábná stezka je fascinující projekt,“ zahájil svůj projev v Pekingu Zeman. Když se na tento projekt díváme, lze ho podle Českého prezidenta srovnat s Marshallovým plánem, jenže tento projekt je až dvanáctkrát rozsáhlejší. „Opakuji, až dvanáctkrát rozsáhlejší,“ zdůraznil Zeman v projevu předneseném v angličtině. Financování tohoto projektu se podle prezidenta neobejde bez spolupráce veřejného a soukromého sektoru.

Okamžitě také přidal jedno varování. „Pokud má být tento projekt úspěšný, je nezbytné vyhodnotit také jeho možná rizika a nespoléhat se jen na optimistické analýzy. Musíme udělat vše pro to, abychom se vyhnuli katastrofě. Jak dobře víte, katastrofy jsou v historii lidstva častým fenoménem,“ konstatoval Zeman.

Dřívější projev prezidenta Zemana na Česko-čínském ekonomickém fóru

Na projekt nové Hedvábné stezky se podle českého prezidenta lze dívat ze dvou hledisek. První hledisko je čistě ekonomicko-technické. Pakliže se projekt podaří uskutečnit, bude to znamenat vybudování nové infrastruktury a tak podobně. Jenže pak je tu druhé hledisko, a to Zeman považuje za neméně důležité – hledisko propojení dvou prastarých civilizací. „Když připomenu knihu Samuela Hantigtona Střet civilizací, tak z tohoto pohledu jde o projekt skutečného přátelství mezi dvěma prastarými civilizacemi,“ uvedl Zeman.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Říká se, připomněl Zeman, že když chcete zahnat temnotu, musíte zapálit svíčku. Česká republika proto přivezla do Číny 22 „relativně malých“ projektů, které se mohou stát součástí nové Hedvábné stezky. „Je to 22 svíček na podporu projektu. Dalších 60 bude připraveno na červencovém česko-čínském investičním fóru,“ poznamenal prezident.

A tady podle Zemana nesmíme zapomínat na jedno z rizik, které s sebou tento projekt nese. Mnozí politici v něj nevkládají důvěru, protože jde o projekt dlouhodobý. Přesahuje jedno volební období a mnozí politici počítají čas jen od voleb k volbám a hodnotí projekty podle toho, jaký úspěch by z nich mohli vytěžit oni sami, aby vyhráli další volby. Nelíbí se jim představa, že někdo jiný za mnoho let „slízne smetanu“ z projektu, který zahájili oni sami.  

„Dovolte mi proto vyjádřit uznání pro odvahu, s jakou se do tohoto projektu pustil lid Čínské lidové republiky, a zvláště mi dovolte vyjádřit uznání pro odvahu čínského prezidenta. Je to vzácná odvaha ve světě světových politiků,“ ocenil Zeman čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

14:42 Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

Trestní oznámení na Petra Dvořáka, Jaromíra Soukupa a další. Podezření z milionových podvodů. Členka…