Prezident Zeman se dnes sešel s Putinem. A tak ČT povolala k vysvětlení divákům Libora Dvořáka

21.11.2017 20:00

Miloš Zeman se dnes sešel s Putinem v jeho rezidenci v Soči. Ruský prezident označil debatu za obsažnou a otevřenou. Zeman zase spokojeně konstatoval, že navzdory protiruským sankcím, se kterými dlouhodobě nesouhlasí, se spolupráce obou zemí úspěšně rozvíjí. Jaký smysl mají sankce proti Rusku a jak se jejich zavedení odrazilo na životě obyčejných Rusů, se zeptala moderátorka Světlana Witowská v Interview na ČT komentátora Českého rozhlasu Libora Dvořáka.

Prezident Zeman se dnes sešel s Putinem. A tak ČT povolala k vysvětlení divákům Libora Dvořáka
Foto: ceskatelevize.cz
Popisek: Novinář a překladatel Libor Dvořák
reklama

Prezident Putin pozval Miloše Zemana na své venkovské sídlo do Soči. Podle Dvořáka je toto místo poměrně obvyklé pro přijímání státních návštěv. „Olympijské Soči je doslova Putinovým dítětem. Na tomto okolí si velmi zakládá a vysoce postavené hosty sem zve s velikou oblibou, zejména ty, jež Kreml už viděli,“ upřesnil s tím, že nic zvláštního by v tom určitě nehledal.

Miloš Zeman se má v Rusku sejít i s premiérem Dmitrijem Medveděvem a Michailem Gorbačovem. Podle Dvořáka zajímavější z těchto dvou setkání určitě bude schůzka s Gorbačovem. „Ano, je to tak, Medveděv totiž podle mého dlouholetého odhadu v ruské politice mnoho neznamená,“ upřesnil komentátor.

Už při nástupu do funkce Miloš Zeman mluvil o podpoře ekonomické diplomacie. Do Ruska tak nyní veze největší podnikatelskou delegaci. Podle Dvořáka je ruská podpora Miloše Zemana pro podnikatele doslova stěžejní. „Rusko je takové, jaké je, ať se nám to líbí, nebo ne. Pro naše podnikatele je výhodné, že delegaci Zeman přiveze při příležitosti setkání s Putinem,“ řekl s tím, že na druhé straně, když se podívá na odhadované zisky, které by z toho měly povstat, jedná se o celkovou výši něco přes dvacet milionů korun, což není až tak mnoho.

„Důležité je to především z důvodu, že po zavedení sankcí obchod mezi oběma zeměmi poklesl na polovinu. A tyto schůze, které Zeman v Rusku má společně s delegací českých podnikatelů, mohou pomoci, aby se vše opět obnovilo,“ míní.

Na jedné straně chce Česko s Ruskem bojovat proti terorismu, na druhé straně ho chceme však ždímat ekonomicky, podle Dvořáka tento přístup ale smysl má. „Jestli je to chytrý tah, je otázka, ale v této situaci, která nastala už na jaře roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym a vyprovokovalo konflikt na východní Ukrajině, na to Západ nějak reagovat musel,“ sdělil s tím, že tyto sankce jsou jediná možnost, jelikož by nikdo ze západních politiků nešel do ozbrojeného konfliktu, to by byla sebevražda.

Putin se zatím nevyjádřil, zda hodlá kandidovat v prezidentských volbách. Pravděpobné ale je, že bude. Zatím se neví, zda jako nezávislý kandidát, či stranický. „Putin tuto atmosféru nejistoty vytváří s oblibou. Neumím si představit, že by do toho nešel. Analytici také tvrdí, že mu nic jiného nezbývá,“ řekl Dvořák a dodal, že dokud bude vládnout Putin, v zemi se nezmění nic. A to je špatně.

I když má nyní Rusko jistou stabilitu, jsou společnost i politická komunita strnulé. Mnoho občanů se zde, nejen kvůli ekonomickým sankcím, pohybuje na státem uznané hranici bídy.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…