Prezident bude dál jmenovat profesory VŠ. Ale jen za splnění určitých podmínek

19.11.2014 16:02

Prezident Miloš Zeman bude nadále za určitých podmínek jmenovat profesory vysokých škol a osobně jim i předá dekrety, pokud si to rektoři budou přát. Zeman to dnes řekl na tiskové konferenci v Praze. Jednou z podmínek je, aby před samotným jmenováním dostal seznam navržených kandidátů, a pokud vyjádří o některém z nich pochybnosti, aby byla jeho kandidatura ještě prozkoumána.

Prezident bude dál jmenovat profesory VŠ. Ale jen za splnění určitých podmínek
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman v Opavě
reklama

Zeman se kvůli jmenování profesorů dostal loni do konfliktu s rektory a jeho vztahy s nimi jsou stále napjaté.

Zeman připomněl, že netrval na tom, že musí jmenovat vysokoškolské profesory, ale rektoři při několika setkáních s ním projevili přání, aby to tak nadále bylo. Prezident ocenil, že díky úsilí ministra školství Marcela Chládka se podařilo dosáhnout rozumného řešení, že bude jmenovat vysokoškolské profesory, pokud se k nim bude moci vyjádřit, včetně případných pochybností k některým z nich.

Pokud rektoři budou nadále trvat na svém požadavku, aby profesory jmenoval prezident, tak jim za uvedených specifických podmínek vyhovím, řekl dnes Zeman.

Novela nedává prezidentovi možnost návrh neakceptovat

Návrhy na jmenování profesorem předkládá vědecká nebo umělecká rada vysoké školy pro osobnosti, které splní podmínky dané příslušným řízením. Prezidentu republiky se podávají prostřednictvím ministra, který má právo návrh vrátit, pokud nebyly splněny zákonné podmínky. Vrácení návrhu musí zdůvodnit. Prezidentovi aktuální podoba novely nedává možnost návrh neakceptovat.

Loni na jaře prezident Zeman dlouho odmítal jmenovat literárního historika Martina C. Putnu. Nakonec dekret podepsal, ale Putnovi ho předával tehdejší ministr školství Petr Fiala (ODS). Letos v březnu byla procedura obdobná, prezident sice jmenovací dekrety podepsal, ale předával je šéf rezortu školství Chládek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …