Prezident jednal s premiérem. Do OSN letos pojede Babiš, dohodli se

16.09.2019 22:58

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer dorazil do zámku v Lánech na pravidelnou schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Oba státníci si podle informací ČTK vyměnili názory ohledně postoje České republiky ke Kosovu či situace na Ukrajině. Řešilo se rovněž i říjnové setkání hlav států zemí Visegrádské čtyřky (V4), kterého by se měli účastnit i prezidenti Srbska a Slovinska, a Babišova účast na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Ohledně Sýrie se pak prezident s předsedou vlády shodli na tom, že by vzhledem k našemu velvyslanectví v Damašku mohla hrát ČR „aktivnější roli“.

Prezident jednal s premiérem. Do OSN letos pojede Babiš, dohodli se
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman a předseda vlády Andrej Babiš
reklama

Anketa

Kdybyste si mohli zablokovat veškeré vysílání České televize, a zbavit se tak placení koncesionářského poplatku, využili byste takovou možnost?

95%
5%
hlasovalo: 31773 lidí
Zeman již minulý týden na své návštěvě Srbska avizoval, že bude chtít s nejvyššími ústavními činiteli probrat možnost, že by Česká republika přestala uznávat Kosovo jakožto nezávislý stát. Prezidentův výrok však narazil u premiéra Andreje Babiše (ANO) poté, co Babiš řekl, že nevidí důvod, aby česká vláda svůj přístup ke Kosovu, které vyhlásilo svoji nezávislost roku 2008, měnila.

„Prezident organizuje setkání prezidentů V4 začátkem října i za účasti prezidentů Srbska a Slovinska,“ řekl Babiš s tím, že Zemana informoval o závěrech setkání šéfů vlád Visegrádu a zemí západního Balkánu, které se v Praze konalo minulý týden. Po Zemanových výrocích o Kosovu, které pronesl na návštěvě v Srbsku, účast odřekl kosovský vicepremiér.

Podle premiéra se prezident dnes odvolával na někdejší usnesení Sněmovny, ve kterém vyzvala českou vládu, aby Kosovo neuznala. Kabinet tehdejšího premiéra Mirka Topolánka ale toto usnesení nerespektoval. Podle Babiše Zeman uvedl, že ČR byla tehdy krátce v NATO a „bylo to zkrátka politické rozhodnutí“.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Debata o Kosovu však podle premiéra zcela jistě nekončí. „My tohle určitě budeme řešit na koordinační schůzce pro zahraniční politiku, kde budou předsedové Senátu a Sněmovny i ministr vnitra a ministr zahraničí,“ řekl Babiš, podle něhož o tom bude debata i v kabinetu. „Já sám nemůžu za vládu o tom rozhodovat, bude to předmětem nějaké výměny názorů,“ dodal předseda vlády.

Neřešilo se ovšem jen Kosovo. Podle premiéra došlo i na situaci na Ukrajině a jedním z témat večerního setkání byla i nadcházející Babišova cesta na Valné shromáždění OSN. „Budu v New Yorku jediný premiér zemí z V4, za ostatní země tam budou prezidenti,“ podotkl Babiš, který se právě na Valném shromáždění OSN setká i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

A řeč přišla i na situaci v Sýrii. Oba státníci se shodli na tom, že by v zemi ČR mohla hrát „aktivnější roli“, má totiž v Damašku na rozdíl od jiných států velvyslanectví.

Takto o schůzi na zámku v Lánech informoval prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček na svém Twitteru:

Co se týče zastavení premiérova trestního stíhání v kauze dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo, Babiš uvedl, že vyčkají na přezkum nejvyššího státního zástupce. „Samozřejmě i on (prezident) i já počkáme na přezkum nejvyššího státního zástupce,“ pronesl. Případ poté, co stíhání předsedy vlády a dalších osob zastavil minulý pátek státní zástupce, přezkoumává šéf žalobců Pavel Zeman.

Na pravidelných schůzkách se Zeman s Babišem domluvili poté, co se šéf hnutí ANO stal předsedou vlády. Setkávají se zhruba jednou za měsíc. Naposledy pak jel premiér do Lán v srpnu v době sporu o obsazení postu ministra kultury.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

15 tisíc hrubého. „Vyspělé firmy.“ Švihlíková varuje: Některé věci se už nemusí vrátit

21:22 15 tisíc hrubého. „Vyspělé firmy.“ Švihlíková varuje: Některé věci se už nemusí vrátit

Ranním hostem Heleny Šulcové na Radiu Z byla tentokrát ekonomka Ilona Švihlíková. Debatovalo se před…