Prezident podepsal zákon o protikomunistickém odboji

17.08.2011 15:24

Prezident Václav Klaus podepsal zákon o protikomunistickém odboji. Prý o něm není zcela přesvědčen, ale nechce přispívat k další polarizaci veřejné debaty.

Prezident podepsal zákon o protikomunistickém odboji
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

"Nevěřím zcela bezelstné upřímnosti předkladatelů tohoto zákona, nevěřím hloubce přesvědčení těch, kteří ho schvalovali, nevěřím pokusu zákonem popisovat dějiny a s odstupem 22 let od pádu komunismu tímto alibistickým způsobem "vyřešit" naši minulost," komentoval Klaus.

"Nevěřím, že všichni ti, kteří autenticky narušovali a ohrožovali komunismus, budou mít zájem být pomocí tohoto zákona úředně za tuto svou činnost "uznáni", a nevěřím, že o takovéto uznání naopak nebudou usilovat i ti, kteří komunismu ve skutečnosti vůbec neublížili."

Aplikovat na zcela individuální situace jednotné pravidlo je podle prezidenta vždy problematické. "Když jsem začínal svou politickou kariéru jako ministr financí, byl mým velkým vzorem první československý ministr financí Alois Rašín. Když v roce 1922 požadovali legionáři odškodnění za to, že se postavili proti Rakousku, Alois Rašín poukázal na fakt, že on sám byl za vlastizradu odsouzen k trestu smrti, ale "právem", jak dodal. Připomněl, že se za službu vlasti neplatí," vysvětlil to na příkladu. "Zcela pronikavá byla i jeho další myšlenka: pokud je mezi vámi někdo, kdo byl vězněn a pronásledován neprávem, protože žádnou protistátní činnost nevykonával, toho odškodníme."

Znamená to podle něj, že se v historii tyto věci řešily různým způsobem a žádný univerzální náhled na ně být nemůže.

Čtěte:

Sněmovna schválila protikomunistický odboj. Komunisté už nic neřekli

Hanba! Grebeníčka ve sněmovně vypískali za jeho řeči o třetím odboji

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

20:12 Kdo má zájem na vraždě profláklého dvojitého agenta? Martin Koller staví argumenty proti hlouposti, stádnosti a totalitě

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller přináší další zamyšlení pro čtenáře Parlament…