Prezident se dnes setká s končícím ministrem kultury

28.05.2019 7:23

Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne na Pražském hradě setká s končícím ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD). Ten oznámil odchod z čela úřadu k 31. květnu. Rozhodnutím reagoval na kritiku, která se na něj snesla poté, co odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Zeman už se sešel se Staňkovým stranickým šéfem Janem Hamáčkem. Uvedl ale, že sám se rozhodne až po jednání se Staňkem.

Prezident se dnes setká s končícím ministrem kultury
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr kultury Antonín Staněk v časech, kdy byl primátorem Olomouce
reklama

Hamáček na své schůzce se Zemanem před několika dny pravděpodobně prezidentovi sdělil jméno případného Staňkova nástupce. Podle koaliční smlouvy přísluší výběr ministra kultury sociálním demokratům. Hamáček uvedl, že by kandidát měl být politikem a věří tomu, že do konce května se situace vyřeší.

Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden po schůzce se Zemanem zpochybnil okolnosti Staňkovy rezignace, označil ji za neobvyklou. Při jejím oznámení totiž ministr kultury napsal, že se rozhodl skončit nikoliv z vlastní vůle, ale na základě požadavku Hamáčka. Babiš v médiích uvedl, že kdyby rezignaci Staňka prezident nechtěl přijmout, je on připraven navrhnout jeho odvolání. Zatímco demisi ministra prezident přijmout podle Ústavy nemusí, návrh na odvolání od premiéra ano.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havlovy příjmy v roce 80? Olga Havlová je nevědomky vyzvonila policejnímu donašeči. Se posaďte, zhluboka nadechněte. Máme tajný, dosud nezveřejněný záznam estábáků

4:44 Havlovy příjmy v roce 80? Olga Havlová je nevědomky vyzvonila policejnímu donašeči. Se posaďte, zhluboka nadechněte. Máme tajný, dosud nezveřejněný záznam estábáků

CHARTA 77 Jak už ParlamentníListy.cz napsaly mnohokrát, socialistická tajná policie měla špicly prak…