Prezident to zkouší a baví se. Necháme ho? ptá se Putnová z TOP 09

08.05.2015 21:05

Prezident Miloš Zeman by se chtěl zbavit pravomoci jmenování profesorů. Před dvěma lety to demonstroval na kauze Martina C. Putny, jenže mu to nevyšlo, takže to zkouší znovu. Podle poslankyně Anny Putnové (TOP 09) není náhoda, že se to děje v době, kdy má sněmovna řešit vysokoškolský zákon. Poslankyně si klade otázku, zda na tuto hru její kolegové přistoupí.

Prezident to zkouší a baví se. Necháme ho? ptá se Putnová z TOP 09
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně TOP 09 Anna Putnová
reklama

„Jsem přesvědčena, že je to promyšlená hra s veřejností i politiky. Prezident Zeman se chtěl vzdát své pravomoci jmenovat profesory, což mu současná legislativní úprava neumožňuje. Nyní přichází do Sněmovny novela vysokoškolského zákona. Je zde tedy příležitost pro prezidenta Zemana vstoupit razantně do hry, vybudit emoce a vyvolat reakci na své kroky. Teď je ta správná chvíle, teď to mohou poslanci změnit. Volat po tom budou vysoké školy i pobouřená veřejnost a poslanci je vyslyší. A prezident? Bude po jeho. Zbaví se pravomoci, která mu není pochuti. Možná se i trochu pobaví,“ konstatuje poslankyně.

Pokud jde o tři budoucí profesory, které Zeman odmítl jmenovat, poslankyně má za to, že prezidentovi o samotné pány ani tak moc nejde, mohl by si vybrat i jiná jména. Podstatné pro Zemana je, aby se zbavil povinnosti.

Putnová je ovšem přesvědčena, že pravomoc jmenovat profesory by měla zůstat v prezidentových rukou. Nejen kvůli tradici, ale už proto, že postavení profesora platí na území celé republiky, není vázáno k jedné univerzitě a jmenování prezidenta republiky to jen stvrzuje. Novela vysokoškolského zákona by tak tuto pravomoc neměla zrušit, ale jen zpřesnit.

  • Celý příspěvek Anny Putnové ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …