Prezident uchvatitel, nehoráznost. Kolaborace, servilita. Čínská návštěva očima diplomata Koláře

29.03.2016 19:31

Někdejší diplomat ve Spojených státech a Rusku Petr Kolář zavítal do úterního Interview ČT24. Obsáhle se vyjádřil k Číně. Osobně prý nemá nic proti obchodu s Říší středu, ale měli bychom si dát pozor na to, abychom se nestali čínskou kolonií. Čína není náš spojenec. Vláda by proto měla umravnit prezidenta Zemana, který se podle hosta chová přímo „nehorázně“. Je to prý „prezident uchvatitel“. Neměli bychom zapomínat, že Číňané nám nedají nic zadarmo.

Prezident uchvatitel, nehoráznost. Kolaborace, servilita. Čínská návštěva očima diplomata Koláře
Foto: MZV
Popisek: Diplomat Petr Kolář
reklama

„Číňany pobuřují tibetské vlajky, protože Tibet je z pohledu Číňanů součástí Číny. Je to země, kterou ze svého pohledu osvobodili z nevolnictví,“ prohlásil hned na úvod Kolář. Číňané tak opakují oficiální politiku státu. Opoziční názor se netoleruje, protože tamní režim je autokratický.

Pár slov padlo ke střetům mezi čínskými a českými občany na Evropské třídě. Číňané útočili na Čechy, kteří přišli vyjádřit svůj názor např. s tibetskou vlajkou. „Já jsem tam nebyl, ale to, co jsem viděl, ve mně vyvolalo zděšení. Tady je nějaká skupina čínských občanů, kteří buď volně, či organizovaně vítají svého prezidenta, ale pokud se tam objeví někteří čeští občané, kteří chtějí  ve své svobodné zemi vyjádřit svůj názor, tak proti nim zakročí policie. To skoro vypadá jako invaze,“ kroutil hlavou rozladěně Kolář.

Podle hosta je namístě obrátit se na ministerstvo vnitra a ptát se člena vlády Milana Chovance, proč naše policie konala tak, jak konala.

Premiér Sobotka si vysloužil pochvalu

S Čínou bychom měli vést dialog a obchodovat s ní jako jakákoli jiná země, ale to neznamená, že bychom neměli poukazovat na to, že jsou v Číně porušována lidská práva. Že jsou v zemi lidé zavíráni pro politické přesvědčení. „Dialog nesmí být servilní a nesmí to být kolaborace,“ konstatoval jasně Kolář.

Následně pochválil premiéra Bohuslava Sobotku za to, jak se zhostil čtyřicetiminutové schůzky s čínským prezidentem. Podle tiskové zprávy byla oblasti lidských práv věnována doba v délce asi pěti až sedmi minut a podle Koláře je to odpovídající. „Premiér splnil svoji roli předsedy vlády členské země Evropské unie. Mohl udělat to, co udělá třeba kancléřka Merkelová nebo někteří jiní politici. To je něco, co je téměř předepsáno Evropskou unií pro členské země,“ zaznělo z úst hosta.

Když budeme mluvit o lidských právech, naše ekonomické vztahy s Čínou to nijak neovlivní. Číňané usilují o vyšší profit. Panuje tam státem řízený kapitalismus, který je velmi dravý a je velmi podobný tomu, který jsme znali v Evropě v 19. století. Snaha vydělat je v pořádku, a pokud budeme mluvit o lidských právech, Číňané budou chtít stejně vydělat.

„Pokud vím, tak česko-čínský obchod rostl nejvíce, když byl ministrem zahraničí Karel Schwarzenberg a premiérem Mirek Topolánek, který se nezdráhal připnout si na klopu saka i tibetskou vlajku... Rozhodně by to tedy nebyl konec ekonomické spolupráce,“ zhodnotil Kolář.

Zeman je prezident uchvatitel! Dovoluje si neuvěřitelné věci

Zatímco se premiér Sobotka dočkal pochvaly, pro prezidenta Zemana měl Kolář jen tvrdá slova. „My jsme už měli prezidenta osvoboditele, tak teď z mého pohledu máme prezidenta uchvatitele, který si vzal občany republiky jako rukojmí,“ rozpálil se někdejší diplomat.

Nechápal, proč je český prezident tolik servilní k čínskému prezidentovi. Je sice pravda, že britská královna Alžběta II. vozila čínskou hlavu státu ve zlatém kočáře, ale český prezident je prý v jiném postavení než britská královna.

„To je něco úplně jiného, protože královna nemá možnost vyjadřovat se k ekonomickým a politickým otázkám. Ona ho provezla ve zlatém kočáře, ale britský premiér se nestydí vést se svým partnerem dialog o lidských právech. U nás se hlava státu pustila do politiky. Pan prezident se v čínské televizi vyjádřil o politickém směřování naší země, a to je něco zásadního. To je ohrožení bezpečnosti naší země!“ zuřil před kamerou Kolář.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Překvapuje mě, že ho za to vláda nepeskuje. Především si musíme položit otázku, zda mu k tomu ta vláda dala mandát. Podle naší ústavy prezident reprezentuje Českou republiku navenek. Ale zároveň je ze své funkce neodpovědný. Za jeho kroky odpovídá vláda, takže se musíme ptát, zda mu k takovým projevům dala mandát. Pokud mu ho dala, je to opravdu velký problém. Jak je možné, že prezident členské země EU vyjadřuje v televizi takové nehoráznosti!“ nebral si servítky host.

Čína není náš spojenec  

Kolář nemá nic proti obchodování s Čínou, ale měli bychom si dát pozor na to, v čí prospěch čínské angažmá směřuje. Měli bychom si udržet kontrolu nad tím, o co se u nás Číňané vlastně zajímají. Jinak se také můžeme jednoho dne divit, co se kolem nás děje. „Buďme opatrní a uvažujme, do čeho je pustíme. Čína není náš spojenec. Je to politický systém stojící na úplně jiných hodnotách, než jsou ty naše,“ zvedal ve studiu varovně prst Kolář. Pokud si nedáme pozor, může se z nás stát toliko čínská kolonie, a to bychom si snad rozhodně nepřáli.

„To, že oni tady investují peníze, není žádný dárek pro nás, oni za to od nás něco budou chtít, minimálně dividendy. Některé investice lze vnímat čistě obchodně. Některé investice mohou být strategické a mohou mít dopad na naši bezpečnost. A tady by to chtělo výraznou parlamentní kontrolu. Měli bychom přitom spolupracovat i se svými spojenci. Já znovu říkám, nemám nic proti obchodu, ale měli bychom si na tyto obchody posvítit, aby to opravdu byly obchody typu win-win,“ řekl Kolář.

Měl tím na mysli obchody oboustranně výhodné. Obchody, při nichž se jeden z partnerů nezlomí v pase a nebude u svého partnera provozovat „anální alpinismus“. Na ten bychom si zkrátka měli dát pozor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…