Prezident v Litovli vzpomínal na tornádo. Pak mluvil o zabavování majetku solárníkům

06.03.2014 19:24

REPORTÁŽ Exekuce, vymáhání pohledávek nebo solární panely. I to vadí obyvatelům Litovle, kteří se s dotazy obraceli na prezidenta republiky, který přijel také do tohoto města debatovat s občany při své návštěvě Olomouckého kraje.

Prezident v Litovli vzpomínal na tornádo. Pak mluvil o zabavování majetku solárníkům
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miloš Zeman se starostou Litovle Zdeňkem Potužákem

Anketa

Co si myslíte o prezidentu Zemanovi? (Hlasování od 16.5.2014)

hlasovalo: 14876 lidí

Další ze série setkání prezidenta republiky s občany Olomouckého kraje se ve čtvrtek odpoledne odehrálo na náměstí v Litovli. „Byl jsem ve vašem městě za svůj život asi patnáctkrát. Moje poslední návštěva byla bohužel spojená se smutnou a neočekávanou událostí, která se jmenovala tornádo. Viděl jsem tady stromy přeříznuté v půli a říkal jsem, že příroda dokáže způsobit katastrofy, které pak lidé těžko a dlouho odstraňují. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podílejí na rozvoji vašeho města,“ zahájil svou řeč prezident Miloš Zeman.

„Zatímco všude jinde hovořím o nezaměstnanosti jako o největším problému Olomouckého kraje, jsem velice rád, že právě tady vidím místo, kde je nezaměstnanost o něco nižší, aniž bych ji chtěl podceňovat,“ dodal a ocenil, že tady existují prosperující podniky. „Nebudu mluvit jako někteří fňukající politici o tom, že máme krizi a že celosvětová krize nám znemožňuje, abychom dělali cokoli užitečného. Nečekejme na druhé a spoléhejme sami na sebe. Snažme se dát práci všem těm, kdo o práci stojí,“ upozornil Zeman.

Pane prezidente: matky nemají jídlo pro děti

V následné diskusi pak zazněl jako první tento dotaz: „Vy jste mluvil hned na začátku projevu o katastrofách živelných, já bych se chtěla zeptat na jednu katastrofu, kterou dělají sami lidé. Myslím si, že vymáhání pohledávek a exekuce je problém. Všichni víme, že lidé páchají kvůli exekucím sebevraždy, že se dostávají do příšerných situací, kdy matky nemají co dávat dětem jíst. Někteří nechtějí ani pracovat, protože se jim to nevyplatí. Víme, že na těchto hrůzách mají podíl věřitelé, advokáti, soudci. Chci se zeptat, pane prezidente, mohou počítat občané s tím, že někdy tyto hrůzy skončí?“ ptala se jedna z obyvatelek, která připustila, že sama má s exekucí problém.

„Rozdělme exekuce do dvou kategorií. Příklad číslo jedna: jedete, zapomenete si koupit jízdenku a dluh vyroste do tisícinásobné výše. Tady platí, že je potřeba mít nový zákon o exekucích, který by omezil odměny advokátům a exekutorům,“ reagoval prezident. Připomenul ale i to, že existují dlužníci, kteří se ale vysmívají exekutorům, a ty je potřeba postihnout. „Rozdělme tyto dvě kategorie, aby nebyli postihováni drobní dlužníci a aby na nich doslova neparazitovali jak advokáti, tak exekutoři, a na druhé straně, aby velcí dlužníci, kteří se zadlužili z lehkomyslnosti, se nemuseli vysmívat svým věřitelům. Takový zákon by byl správný a takový zákon já rád podepíšu,“ uvedl.

Fotogalerie: - Zeman v Olomouckém kraji

Hejtman Olomouckého kraje s manželkou a kancléřem ...
Hejtman s kancléřem Mynářem
Miloš Zeman připíná prezidenstskou stuhu na prapor...
Miloš Zeman zamířil na Krajský úřad Olomouckého kr...
Na příjezd prezidenta byl připravený i krojovaný p...
Návštěva baziliky Panny Marie na Svatém Kopečku

Prezident doporučil nové vládě zákon o prokázání původu příjmů a majetku

Lidé debatovali o zdravotnictví, pomoci lidem nemocných rakovinou a problematice životního prostředí. Zpestřením vážných témat byl pak dotaz menší slečny na to, zda má prezident děti, kolik a jak se jmenuje jeho manželka. Pak už byla řeč o solárních panelech. „Kdo to povolil pane prezidente a kdy zmizí z našich úrodných lánů?“ zazněl dotaz. „Solární elektrárny jsou na orné půdě, která by mohla rodit. Proč tam vznikly? Za to nemůžou podnikatelé, za to můžou zákonodárci, kteří přijali v roce 2005 zákon o podpoře obnovitelných zdrojů. V rámci toho zákona dali tak obrovské dotace solárním elektrárnám, že, a teď nežertuji, se vyplácí osvětlovat v noci solární panely reflektory, jejichž energie je samozřejmě sycena z běžné sítě, protože výkupní cena energie ze solárních panelů je více než čtyřnásobně vyšší než cena elektřiny, kterou máte ze zásuvky. A teď se ptejme, proč to ti zákonodárci dělali,“ reagoval prezident.

Dále připomenul, že už Rusnokova vláda přijala zákon, který dotace omezuje, a že doufá, že nová vláda v tom bude pokračovat. „My potřebujeme zákon o prokázání původu příjmů a majetku, aby se na účtech, ať už poslanců nebo solárních baronů, zjistilo, o kolik se nelegálně obohatili. Jak víte, nelegální obohacení je trestný čin a vedlejším trestem může být propadnutí majetku,“ doplnil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Požár Notre-Dame odhalil jednu závažnou věc, uvažuje Zdeněk Zbořil

8:45 Požár Notre-Dame odhalil jednu závažnou věc, uvažuje Zdeněk Zbořil

Politolog Zdeněk Zbořil na serveru První zprávy.cz okomentoval požár slavné katedrály Notre-Dame i u…